DOLAR

33,0541$% -0.08

EURO

36,0364% -0.36

STERLİN

42,7311£% -0.22

GRAM ALTIN

2.557,53%-1,65

ÇEYREK ALTIN

4.192,00%-1,51

BİTCOİN

2122830฿%-1.04043

a
  • HABERALKIBRISLI
  • Kıbrıs
  • Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 67’nci Türkiye Milli Pediatri Kongresi’nin açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 67’nci Türkiye Milli Pediatri Kongresi’nin açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC‘de  düzenlenen 67’nci Türkiye Milli Pediatri Kongresi’nin açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da pediatri uzmanlarını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, kongrenin tıp dünyasına büyük katkıları olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Tatar, sağlıktaki gelişmelerin bilimsel bir çalışmada ele alındığına işaret ederek, pediatri ve çocuk sağlığı konularındaki gelişmeleri gelecek nesillere aktarmanın önemine dikkat çekti.

Tıptaki gelişmelerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve Türkiye Cumhuriyeti’nde uygulandığını belirten Tatar, pandemi döneminde Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan iş birliği ve dayanışma ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sağlık altyapısının geliştirildiğini vurguladı.

Türk dünyası ile yapılacak ortak kongre ve bilimsel çalışmalara değinen Cumhurbaşkanı Tatar, iş birliğinin önemli olduğunu aktardı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 29 Ekim’de 100’üncü kuruluş yıl dönümünü kutlayacağını hatırlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla andı.

Gazze’deki hastane saldırısını kınayan Cumhurbaşkanı Tatar, geçmişte aynı acıları yaşayan bir halk olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ve Mücahitlerin mücadelesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin küçük bir ülke olduğunu ancak egemenlik hakları, kıta sahanlığı, deniz yetki alanları, ekonomik münhasır bölge için Türkiye ille birlikte hareket edilmesiyle Mavi Vatanda büyük kazanımlar elde edileceğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, çocukluk yıllarında Kıbrıs Türkü’nün iki önemli doktoru olduğunu, birinin özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük, diğerinin ise Binbaşı Nihat İlhan olduğunu söyledi.

Dr. Küçük’ün, çadırlarda yaşayan halkın her zaman yanında olan, çocuk ve yaşlı herkese hizmet veren, mücadele meşalesini yakan kişi olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, çok acı çeken bir doktor olan Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın ise eşini ve evlatlarını kaybettiğini öğrendiğinde “vatan sağ olsun” demesiyle yüreklerinde yaşadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Tabip Binbaşı İlhan’ın, Kıbrıs Türkü’ne verdiği hizmetlerin unutulmasının mümkün olmadığını, cumhurbaşkanı seçilince ilk ziyaret ettiği yerin Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın kabrinin de bulunduğu Elazığ olduğunu hatırlatarak, kongreye katılanların arasında bulunan, Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın oğlu Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’ı selamladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, doktor olmanın kolay olmadığını belirterek, doktor babası olmanın mutluluğunu yaşadığını sözlerine ekledi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hayvancılık Kooperatifi Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Çavuş’a teşekkür etti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0