DOLAR

33,0873$% 0.14

EURO

36,0761% 0.22

STERLİN

42,9795£% 0.22

GRAM ALTIN

2.555,76%-0,21

ÇEYREK ALTIN

4.127,00%0,07

BİTCOİN

2077524฿%4.71698

a
  • HABERALKIBRISLI
  • Kıbrıs
  • Kansere karşı pedal çeviren Uzun ve Mckinlay’in Londra’da başladığı yolculuğu Yedidalga’da bitti.. Cumhurbaṣkanı Tatar: Etkinlikle insanlığa önemli mesajlar veriliyor

Kansere karşı pedal çeviren Uzun ve Mckinlay’in Londra’da başladığı yolculuğu Yedidalga’da bitti.. Cumhurbaṣkanı Tatar: Etkinlikle insanlığa önemli mesajlar veriliyor

Kansere karşı farkındalık yaratmak ve kanserle mücadele eden çocuklara bağış toplamak için İngiltere’den bisikletle yola çıkan polis memuru Kıbrıslı Türk Ceyhun Uzun ile İngiliz meslektaşı Ryan Mckinlay Girne Turizm Limanı’na ulaştı.

Yaklaşık 4 bin 23 kilometrelik mesafeyi pedal çevirerek KKTC’ye gelmek üzere 23 Eylül’de Londra’dan yola çıkan Ceyhun Uzun ile Ryan Mckinlay bu sabah Girne Turizm Limanı’na vardı.

Etkinliğin KKTC ayağı, Green Pedal Bisiklet Kulübü Derneği işbirliğinde gerçekleştirildi.Girne –Yedidalga arasında gerçekleşen bisiklet turunun final ayağı, Girne Turizm Limanı önünden başladı.

Bisiklet turunun startına katılan Cumhrubaşkanı Ersin Tatar, kanserin çağın sorunu olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, kızlarını bu hastalıktan dolayı kaybeden Uzun ailesinin, kurdukları vakıfla hem anısını yaşattıklarını, hem de KKTC’de kanser hastası çocukların tedavisine katkı sağladıklarını belirtti.

Ceyhun Uzun ve  Ryan Mckinley’in, KKTC’deki kanser hastalarına katkı sağlamak için 4 bin 23 kilometre katederek, İnsanlık  adına önemli bir  mesaj verdiklerini dile getiren Tatar, bu anlamlı çabalarından dolayı ikiliyi kutladı. Küresel ısınma, iklim krizi, çevre kirliliğinden kaynaklanan kanser ve benzeri hastalıkların tüm insanlığı tehdit ettiğini dile getiren Tatar, bu sorunlara bilim ve ilimin çare bulmasını diledi.

Ceyhun Uzun ise,  2016’da kanserden kaybettikleri kızları Tanyel Uzun’un anısını yaşatmak, kansere karşı farkındalık yaratmak amacıyla, eşi ve ailesiyle İngilterede ‘Tanyel’in Gülüşü’ vakfını kurduklarını anlattı.

Uzun, elde etikleri gelirlerle, KKTC’de kanser tedavisi gören 0-24 yaş arası çocuklara ve ailelerine yardım eli uzatmaya çalıştıklarını söyledi. Bu kapsamda, meslektaşı Ryan Mckinlay ile Londra’dan başlayarak, kızının yaz tatillerini geçirdiği ve en sevdiği yer olan Yedidalga’da tamamlanacak bir  farkındalık turu organize ettiklerini belirten Uzun, hedeflerinin 10  bin sterlinlik bağış toplayarak Kuzey Kıbrıs’ta  tedavi gören kanser hastası çocuklara katkı sağlamak olduğunu vurguladı.

Ryan Mckinlay de, birlikte çalıştıkları Uzun’un kızını kaybettikten sonra başlattığı mücadeleden çok etkilendiğini belirterek, onun bu anlamlı mücadelesine katkı sağlamak istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, konuşmaların ardından Uzun ve Mckinley’e plaket takdim etti.

Uzun, Mckinlay’in final turuna, Green Pedal Cycling ve Garaduman Bisiklet Takımı sporcuları da eşlik etti. Bisiklet turu, Yedidalga Aspava Restaurnat önünde tamamlandı.

Uzun ve Mckinlay, etabın tamamlandığı Yedidalga’da çiçeklerle karşılandı.

Parkur sonucunda BRT’ye konuşan Green Pedal Bisiklet Kulübü Derneği Başkanı Erhan Bolkan, böyle bir etkinliğe katılmaktan gurur duyduklarını belirtti.

Bolkan, amaçlarının toplumda duyarlılık ve farkındalığı artırmak olduğunu söyledi.

Etkinliğe katılan Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu da, etkinliğin hem spor yapmak hem de farkındalık yaratmak adına gönüllüleri bir araya getiren önemli bir organizasyon olduğuna dikkati çekti.

BRT

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Cumhurbaşkanı Tatar: Yeni siyaseti bir raya oturttuk. Egemen eşitlik ve eşit ulusal statü tanınmadan resmi müzakerelere geçmemiz mümkün değil

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0