DOLAR

33,0513$% -0.11

EURO

36,0326% -0.36

STERLİN

42,7512£% -0.18

GRAM ALTIN

2.563,16%-1,44

ÇEYREK ALTIN

4.201,00%-1,37

BİTCOİN

2114492฿%-1.31715

a
  • HABERALKIBRISLI
  • Kıbrıs
  • “Kadınların Kıbrıs Müzakerelerindeki Katılımı” adlı fotoğraf sergisi tamamlandı..

“Kadınların Kıbrıs Müzakerelerindeki Katılımı” adlı fotoğraf sergisi tamamlandı..

Birleşmiş Milletlerin Ledra Palas Hotel’de yer alan ve 15 Mart’ta açılan “Kapsayıcı Diplomasi, Kadınların Kıbrıs Müzakerelerindeki Katılımı” adlı fotoğraf sergisi tamamlandı.
15 Mart’ta açılan sergide, yıllar boyunca Kıbrıs çözüm müzakerelerinde kadınların önemli rolüne dikkat çekilmiş, belli dönemlerde, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum müzakere heyetleri ile teknik komitelerde görev almış 10 kadına da yer verilmişti.

Serginin kapanışı nedeniyle Ledra Palas Hotel’de, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart ve Kıbrıs müzakere süreçlerinde yer alan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum kadınların da katıldığı bir etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinliğe Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Özel Temsilcisi Ergün Olgun ve Rum Lider Nicos Hristodulidis’in özel temsilcisi katıldı.

Etkinlikte konuşan Stewart, kadınların barış süreçlerine katılımının önemini vurguladı.

Stewart “Bugün burada, Kıbrıs Çözüm sürecinde, her iki tarafın delegasyonlarında bulunan kadınların etkili katkısına ve artan katılımına ışık tutmaktan dolayı çok mutluyum” dedi.

Kıbrıs müzakere süreçlerinde kadınların rolünün önemine değinen Stewart, liderlerin eylem planları aracılığıyla kadınların katılımını sağlamaya devam etme taahhüdünün sürmesi temennisinde bulundu.

Stewart, BM Güvenlik Konseyi’nin, sürdürülebilir barış ve güvenliğin sağlanmasında kadınların liderliğinin ayrılmaz rolünü 1325 sayılı kararla kabul etmesinin üzerinden yirmi yıl geçtiğini hatırlatarak, bu kararın kabulünden sonra kadınların katkısını eşit bir şekilde kabul eden, arabuluculuk ve barış inşaası süreçlerinin çok daha sürdürülebilir ve uzun vadeli olduğunu belirtti.

Kadınların müzakere süreçlerine tam eşit ve anlamlı katılımını öngören eylem planının geliştirilmesinde iyi niyet misyonu ve UNFICYP’in katkısı olduğunu vurgulayan Stewart, “Sıradaki görevimiz, hepimizin sorumluluğu olan bu önemli planı hayata geçirmektir, BM’nin bu süreç boyunca her iki tarafa da destek olmaya hazırdır” dedi.

Müzakerelerde Kıbrıs Türk müzakere heyeti üyeliği yapmış olan Sülen Karabacak gerçekleştirdiği konuşmada, kendisinin de yer aldığı fotoğraf sergisinin yıllardır Kıbrıs sorununa katkısı olan fakat konuşulmayan kadınların görsel bir yansıması olduğunu belirtti.

brt

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

KTOEÖS bugün grev yapacak. Sınavlar gerçekleştirilemeyecek

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0