DOLAR

32,5615$% 0.1

EURO

34,9855% 0.2

STERLİN

41,4702£% 0.29

GRAM ALTIN

2.435,87%0,03

ÇEYREK ALTIN

3.909,00%0,02

BİTCOİN

2133251฿%-0.66756

a

Tatar:KKTC, Türkiye’nin de desteği ile siyasetini haykırmaya devam edecek

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı kabul etti.

Görüşme saat 15.30 sıralarında başladı…

“Biz her zaman birlikte olduk, olmaya da devam edeceğiz” diyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 6 Şubat’taki depremde acının da birlikte yaşandığını belirtti.

“Depremin yaralarının sarılması ve geleceğe hazırlık yapılması adına Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ve sizlerin de büyük gayretleri ile yoğun bir çalışma yapıldığını ziyaretlerimde gördüm” diyen Tatar, o bölgelerde çalışmalar yapan kişileri de selamladı.

Adıyaman’da İsias Otel enkazında fedakârca çalışmalar yapan Sivil Savunma Teşkilatı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, İtfaiye, belediye ekipleri ile gönüllülere de kutlayan Tatar, “Orada birlik ve beraberliğin ne demek olduğunu gördük. Herkes seferber oldu” dedi ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ekiplerinin hâlâ Antakya’da çalışmalarını sürdürdüğünü ekledi.

Acılı ailelerin çok büyük duyarlılığının olduğu yargı sürecinden de bahseden Tatar, İsias Oteli ile ilgili yargı sürecinin en iyi şekilde yürütülmesinin ailelerin en büyük beklentisi olduğunu vurguladı.

KKTC-TC 2023 yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’ne de değinen Tatar, ülkenin geleceği için bu protokolün imzalanmasına vesile olduğu için Fuat Oktay’a teşekkür etti.
Oktay’ın KKTC’deki yapının güçlenmesi için gösterdiği gayrete işaret eden Tatar, protokolün hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Tatar, Londra ziyaretine de değinirken, bu ziyarette bir kez daha karşı taraf ile bir anlaşmanın egemen eşitlik temelinde olabileceğinin ortaya çıktığını kaydetti.
“Karşı tarafın zihniyeti bize söz hakkı vermeyi bile tolere edemiyor, buna bile tahammül gösteremiyor” diyen Tatar, KKTC’nin Türkiye’nin de desteği ile siyasetini haykırmaya devam edeceğini vurguladı.
Cumhurbaşkanı, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye’nin de desteği ile siyasetini haykırmaya devam edecek” vurgusu yaptı.

KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatına anayasal adı ile gözlemci üye olarak kabul edilmesini “büyük başarı” olarak değerlendiren Tatar, 16 Mart’ta Ankara’da yapılan toplantıda Türk Devletleri başkanları ile konuşma ve Kıbrıs meselesini tartışma fırsatı bulduğunu aktardı ve ilişkilerin gelişerek Kıbrıs Türk halkına yeni kapılar açmasını diledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da 6 Şubat depreminden sonra ilk ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yaptığını belirterek, depremde 50 binden fazla Türkiye vatandaşının yanı sıra 49 KKTC vatandaşının da hayatını kaybettiğini anımsattı.

Depremin akut dönemini ilk üç haftada geride bıraktıklarını ve o dönemdeki sıkıntıları hızlı bir şekilde çözdüklerini belirten Oktay, yaklaşık 3 milyon insanı geçici barınma merkezlerine aldıklarını bildirdi. Oktay, bir yıl içinde ise çok daha güçlü 319 bin binayı tamamlayıp afetzedelere teslim etmek üzere çalışmaları, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında hızlı şekilde yürüttüklerini de anlattı. Oktay, “Risklere karşı dirençli bir Türkiye oluşturulması için yoğun bir çalışma başlatmış durumdayız” dedi.
Depremde hayatını kaybeden KKTC vatandaşlarından bahseden Oktay, “yüreklerinin dağlandığını” ifade ederek, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın taziye dileklerini de iletti.

Depremde Adıyaman’da İsias Otel enkazında yaşamını yitirenlerin Şampiyon Melekler’in mezarlarını ziyaret ettiğini ve aileleri ile görüştüğünü hatırlatan Oktay, ailelere her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını vurguladı.
Kaybedilen çok insan olduğunu yineleyen ve hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı dileyen Oktay, “Yıkılan binalarda kusuru olan müteahhidinden mühendisine, sahiplerinden tüm müelliflerine tamamıyla ilgili çok sıkı bir adli soruşturma devam ediyor. Yaklaşık 1600’e yakın şüpheli var şu anda ve bunlardan 350’si tutuklanmış durumda ve bunların içerisinde de zaten 4’ü İsias Otel ile alakalı. Tamamını çok yakın şekilde takip ediyoruz” diye konuştu.

Oktay, “KKTC temaslarımız sırasında depremzede arkadaşlarımızla da bir araya geldik, onların da her türlü ihtiyaçları çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak yanlarında olduğumuzu, sizlerin de yanınızda olacağımızı ifade etmek üzere de buradayız” dedi.

Oktay, KKTC’nin deprem bölgelerindeki çalışmalara koyduğu katkıdan dolayı da teşekkürlerini iletti.

Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Tatar’a yönelik Londra’da yapılan protestoya da değinerek, Tatar’a geçmiş olsun dileklerini iletti ve yapılan sözlü saldırıyı “eşit, egemen bir KKTC’nin varlığının elzem olduğunun göstergesi” olarak değerlendirdi.

Oktay, “Bu, Rumların ne kadar hazımsız olduğunun nasıl çözüm istemediğinin, bir kolejdeki bir konuşmaya bile tahammül edemediklerinin net bir göstergesi.Bırakın çözüm masasında konuşmayı Türkiye olarak bu olayı, eşit ve uluslararası statüde egemen bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti varlığının, tanınmasının ne kadar elzem olduğunun bir göstergesi olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.
Türkiye olarak sonuna kadar KKTC’nin yanında olduklarını vurgulayan Oktay, hükümetle çalışmalarının da sürdüğünü ve 2023 yılı protokolünün imzalandığını anımsatarak, bununla ilgili çalışmaların da devam edeceğini söyledi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Maliye Bakanı Alişan Şan, Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği Genel Kurulu’na katıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0