DOLAR

32,8418$% 0.07

EURO

35,2112% -0.18

STERLİN

41,7360£% 0

GRAM ALTIN

2.452,60%0,31

ÇEYREK ALTIN

3.931,00%0,35

BİTCOİN

2157406฿%-0.82473

a
  • HABERALKIBRISLI
  • Uncategorized
  • Başbakan Üstel: Akaryakıt temin ve taşıma ihalesi iptal edilip yeniden pazarlık usulü ile ihaleye çıkılacak

Başbakan Üstel: Akaryakıt temin ve taşıma ihalesi iptal edilip yeniden pazarlık usulü ile ihaleye çıkılacak

Başbakan Ünal Üstel, akaryakıt temin ve taşıma ihalesinin iptal edileceğini duyurdu. Üstel, “Akaryakıt temin ve taşıma ihalesinin iptal edilip yeniden en kısa sürede pazarlık usulü ile ihaleye çıkılmasının ve en düşük fiyatı veren firmaya ihalenin verilmesinin en hakkaniyetli ve ülke menfaatleri adına en doğru karar olacağı tespitini yaparak gerekli talimatları verdim” açıklamasında bulundu.

Başbakan Ünal Üstel, Başbakan olarak göreve başladığı günden itibaren kamu yararı ve halkın çıkarlarını koruma noktasında kararlı duruş sergilediğini ve sergilemeye devam edeceğini açıkladı.

Ünal Üstel, Kıbrıs Türk halkının refah düzeyini yükseltmek, kamu kaynaklarının verimli bir şekilde halkın yararına kullanılmasını sağlayarak ülke ekonomisinin gelişiminin önünü açmak olduğunu ifade etti.

Ünal Üstel, “Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda (KIB-TEK) yaşanan gelişmelere karşı bakış açım ve yaklaşımım bu çerçevede gerçekleşmiştir” ifadelerine yer verdi.

Başbakan Ünal Üstel’in açıklaması şöyle:

“Tüm halkımızın malumu olduğu üzere, elektrik arzındaki açığı gidermek ve önümüzdeki süreçte yakıt açısından problem yaşamamamız adına Akaryakıt Taşıma ve Temin ihalesine çıkılmış fakat ihalede fiyat açısından büyük farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Şöyle ki; 19,80 ile 45 dolarları bulan teklifler olmuştur. Pazarlık usulü yapılan son ihalede verilen teklifler arasında navlun bedelinin öngörülenden daha düşük olabileceği görülmüştür. Yapılan değerlendirmede akaryakıt alımında navlun piyasasının düşüş trendinde olduğu gerçeği tespit edilmiştir. Kurumun ciddi bir ekonomik sıkıntı içerisinde olduğu gerçeği de dikkate alındığında yapılan son yakıt ihalesinde ortaya çıkan 19-45 dolarlık ihale sonucunun teknik, hukuki ve vicdani olarak kabul edilebilir olmamasının yanı sıra, kurum açısından ödeme konusunda ciddi kayıp olacağı ortadadır. Bu nedenle mevcut akaryakıt temin ve taşıma ihalesinin iptal edilip yeniden en kısa sürede pazarlık usulü ile ihaleye çıkılmasının ve en düşük fiyatı veren firmaya ihalenin verilmesinin en hakkaniyetli ve ülke menfaatleri adına en doğru karar olacağı tespitini yaparak gerekli talimatları verdim. Bu çerçevede açıklanan ihalenin iptal edilmesi ve yeni düzenlemeler ile en kısa sürede ihaleye çıkılması konusunda gereği yapılacaktır. Bu yapılırken, akaryakıt taşıma ve temin şartname ve sözleşmesinde kamu yararı açısından değişikliğe de gidilecektir.

Şöyle ki; yeni çıkılacak ihalede en düşük keşif bedeli saptanarak ihaleye çıkılması, alımı öngörülecek olan tonajın akaryakıt navlun bedellerinin düşüş eğiliminde olmasından ötürü yeni bir fırsat yakalanabilmesi adına 150000 +- yüzde 20 Metrik ton üzerinden belirlenmesi, ihaleyi kazanan firmanın ilk gemisinin 12 bin metrik tonluk yakıtının depozito olarak Kurum deposunda bulunması ve sözleşmenin sonunda ilgili firmaya ödenmesi, önceki ihalede 2500000 $ olarak belirlenen teminat bedelinin 8000000 $ olarak tadil edilmesi konularında revizeye gidilmesi hususunda gereği yapılacaktır. Yapılacak bu düzenlemeler ile 10 gün çerisinde ihaleye çıkılarak ivedilikle sonuç alınması sağlanacaktır. Böylece kuruma ucuza yakıt taşıma ve temin hizmeti sağlanabilecek ve halkımız da alınan ucuz taşımacılık bedeli ile herhangi bir ek mali külfet altına girmeyecek, bu düzenlemeler ile topyekün kamu yararı sağlanacaktır. Ayrıca kaynak israfının önüne geçilmesi ile Kurumun da içinde bulunduğu olumsuz mali yapı daha da zarar almayacak ve elektrik arz güvenliği açısından gerekli tedbirler alınacaktır.”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Döviz kurları güne nasıl başladı?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0