DOLAR

32,4295$% 0.22

EURO

34,5103% 0.23

STERLİN

40,4354£% 0.35

GRAM ALTIN

2.447,68%0,38

ÇEYREK ALTIN

4.159,00%-6,60

BİTCOİN

฿%

a

“Beşparmaklar Tiyatro Festivali” Dünya Tiyatro Günü’nde açıldı

“Beşparmaklar Tiyatro Festivali”; Çatalköy-Esentepe Belediyesi, Devlet Tiyatroları ve MC Palace sponsorluğunda düzenlenen etkinlikle 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıldı.

Açılışa Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Atilla Karaca, Çatalköy-Esentepe Belediye Başkanı Ceyhun Kırok, Değirmenlik-Akıncılar Belediye Başkanı Ali Karavezirler, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Müdürü Nazım Ced, bazı milletvekilleri, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı.

“YEREL ETKİNLİK, EVRENSEL BOYUTTA BİR SESLENİŞE DÖNÜŞEBİLİR”

Devlet Tiyatroları Müdürü Nazım Ced açılışta yaptığı konuşmada, Çatalköy-Esentepe Belediyesi ile gerçekleştirdikleri ortak çalışmadan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti.

Sanatın birleştirici gücünün önemine vurgu yapan Ced, yerel bir etkinliğin evrensel boyutta bir seslenişe dönüşebileceğine inanç belirtti.

Festivalin sanatın evrensel dilini konuşma fırsatı sunacağını dile getiren Ced, bu tür ortak çalışmaların kültürel etkileşimi artırdığını ve toplumun sanata olan ilgisini canlandırdığını kaydetti.

“TOPLUMA YÖN VEREN TİYATROLARIN SAHNESİ OLMAMASI ÜZÜCÜ”

Çatalköy-Esentepe Belediye Başkanı Ceyhun Kırok, yaklaşık 25 yıldır Devlet Tiyatrolarının sahnesi olmadığına değinerek, topluma yön veren tiyatroların sahnesi olmamasının çok üzücü olduğunu ifade etti.

Başbakan Ünal Üstel’in tiyatro binası için nisan ayında ihaleye çıkılacağı haberini paylaştığına işaret eden Kırok, bu durumun kendilerini mutlu ettiğini kaydetti.

Festivale katılım gösteren halka teşekkür eden Kırok, bu tür etkinliklerin toplumun sanata ve kültüre olan ilgisini canlandırdığını ve önemli bir sosyal etkileşim alanı sağladığını belirtti.

Konuşmaların ardından 27 Mart Dünya Tiyatro Günü için hazırlanan bildiri okundu.

“SIRADAN BİR HİKAYE” SAHNELENDİ

Etkinlik, Sahne 19 ekibinin hazırladığı “Sıradan Bir Hikaye” adlı tiyatro oyunu ile devam etti. Ukraynalı yazar Mariya Lado’nun eserinden uyarlanan oyun, Pınar İnandım tarafından yönetildi.

Hayvanların gözünden insanların davranışlarını ve yaşam biçimlerini anlama çabasını ele alan oyun, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

Oyunun sonunda Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Müdürü Nazım Ced, oyunculara, çiçek takdim etti.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0