DOLAR

32,6555$% 0.43

EURO

34,7826% -0.01

STERLİN

40,9315£% 0.12

GRAM ALTIN

2.507,07%0,93

ÇEYREK ALTIN

4.290,00%0,99

BİTCOİN

2014981฿%0.06133

a

BM Genel Sekreterinin Kişisel Temsilcisi Holguin DP’yi ziyaret etti

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar, KKTC’de siyasi partilerle temasları kapsamında Demokrat Parti’yi ziyaret etti.

Holguin ve beraberindeki heyet, Demokrat Parti Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve bazı parti yetkilileri ile görüştü.

Görüşmeye; DP’den Fikri Ataoğlu’nun yanında Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Çeliker, Genel Sekreter Yardımcıları Maşallah Cihangir ve Osman Canlı ile Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Hande Kayasal katıldı.

“KIBRISLI TÜRKLER İHANETE UĞRAMIŞ GİBİ HİSSETTİ”

Görüşmede, Kıbrıslı Türklerin Birleşmiş Milletlerin desteklediği federal çözümü, 2017’de İsviçre’nin Crans Montana kasabasında yer alan zirveye kadar desteklediği, Kıbrıslı Türklerin 2004’te adanın her iki kesiminde referanduma sunulan çözüm planına da destek verdiği, ancak Kıbrıslı Türklerin her iki sürecin sonunda ihanete uğramış hissettiği belirtildi.

“BARIŞ İÇİNDE YAŞANACAK BİR ÇÖZÜM DESTEKLİYORUZ”

DP heyeti, Holguin’e Kıbrıs Türkü’nün büyük bir kesiminin bugün iki devletli çözüme destek vermeye başladığı, son 50 yılda olduğu gibi Kıbrıslı Rumlarla yan yana, barış içinde yaşamayı öngören bir çözümü desteklediğini aktardı.

Demokrat Partinin önceliğinin çatışmadan uzak, Kıbrıslı Türklerin dünya ile kucaklaşmasını sağlamak olduğu, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin Kıbrıslı Türkler için en önemli unsur olduğu da aktarıldı.

DP heyeti Holguin’e Kıbrıslı Türkler olarak en büyük isteklerinin adanın kuzeyinde barış içerisinde ve dünya ile normal ilişkiler içerisinde yaşamak olduğu, Kıbrıslı Türklere uygulanan ambargo ve izolasyonların insan hakkı ihlali olduğu anlatarak Kıbrıslı Türklerin geleceğini Kıbrıslı Rumların eline bırakacak herhangi bir modele de karşı olduklarını belirtti.

ÖNCELİK TAŞINMAZ MAL KONUSU

Taşınma mal konusuna öncelik verilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, taşınmaz mal sorununun etkin bir şekilde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin tavsiyesi doğrultusunda kurulan Taşınmaz Mal Komisyonu aracılığıyla çözülebileceği ifade edildi.

Görüşmelerde, Holguin’e “DP’nin Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın savunduğu politikayı savunduğu” görüşü de bildirildi.

Açıklamada, toplantının iyi geçtiği ve her iki kesimin toplantıdan memnun ayrıldığı kaydedildi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ercan Havalimanı civarında yarın elektrik kesintisi yapılacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0