DOLAR

32,8019$% -0.01

EURO

35,2083% -0.17

STERLİN

41,7301£% -0.01

GRAM ALTIN

2.451,04%0,25

ÇEYREK ALTIN

3.926,00%0,25

BİTCOİN

2155374฿%-0.88182

a
  • HABERALKIBRISLI
  • Ekonomi
  • “Bu yıl Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımın yüzde 23’ü İsviçre’den”

“Bu yıl Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımın yüzde 23’ü İsviçre’den”

Türkiye ve İsviçre arasındaki ticaret hacminin 4,5 milyar dolardan 5 milyar dolar çıkacağını dile getiren Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkanı Arpat Şenocak, katıldığı Bloomberg HT yayınında iki ülke arasındaki ticari ilişkiler ve yatırımlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Şenocak, bu sene İsviçreli firmalar tarafından üç tane satın alma yapıldığını, bu satınalmaların inşaat malzemelerinde, geri dönüşüm ve kauçuk sektörlerinde olduğunu söyledi. Halen ülkede İsviçre’nin 5 milyar dolarlık bir yatırımı olduğunu aktaran Şenocak, “Bu sene Türkiye’ye giriş yapan doğrudan yatırım yani sermayenin yüzde 23’ü İsviçre’den geldi. Bu arada Türkiye’de de hem makroekonomik hem de mikroekonomik tarafta bazı iyileştirmelerinde yapılması gerekiyor, Türkiye’nin cazibesini artırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Ticaret için Avrupa’nın Türkiye için önemli bir pazar olduğunu hatırlatan Şenocak, iki ülke arasında oldukça dengeli bir ilişki olduğunu belirtti. Şenocak, son yılların ortalamasına bakıldığında 4,5 milyar dolar civarında bir ticaret hacmi olduğunu, bu seneki rakamlara bakıldığında da hacmin 5 milyar dolara yükselme olasılığının olduğunu dile getirdi.

Kimya ve ilaç ilk sırada

Pandemi döneminde ticarette Türkiye lehine gelişmeler olduğunu aktaran Şenocak, Türkiye’nin ihracatının arttığını iki Ülke arasında en büyük hacmi oluşturan kategorinin değerli madenler ticareti olduğunu söyledi. Şenocak, “Bizim İsviçre’den buraya ithal ettiğimiz ürünlerde kimya ve ilaç birinci sırada. Bunların arkasından makine ve saat geliyor. Bizim İsviçre’ye ihracatımızda tekstil öncelikli. Ardından madencilik ürünleri, otomotiv ve tarım geliyor” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Tüketiciler için yeni dönem

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0