DOLAR

32,4295$% 0.22

EURO

34,5103% 0.23

STERLİN

40,4354£% 0.35

GRAM ALTIN

2.447,68%0,38

ÇEYREK ALTIN

4.159,00%-6,60

BİTCOİN

฿%

a
  • HABERALKIBRISLI
  • Gündem
  • CTP Genel Başkanı Erhürman: Bu kriz, yükseköğretim alanı düzenlemek için bir fırsat

CTP Genel Başkanı Erhürman: Bu kriz, yükseköğretim alanı düzenlemek için bir fırsat

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, son günlerde yükseköğretim alanında yaşanan skandalları değerlendirerek yapılması gerekenleri açıkladı.

“YÜKSEKÖĞRETİMİ KAYBETME LÜKSÜMÜZ YOK”
“Demir tavında dövülecek, yapılması gerekeler şimdi yapılacak, yarın çok geç kalmış olacağımızın bilinciyle hareket edilecektir. Bu kriz, bu alanı düzenlemek için bir fırsattır. En hızlı şekilde hareket etmez ve olan biteni bir dizi izler gibi izlemekle yetinirsek, bu ülkede yükseköğretimi kaybetme riskiyle karşı karşıyayız ve böyle bir lüksümüz asla yok” dedi.

“Üniversitelerde nitelik değil, nicelik odaklı bir yaklaşımın, “vizyon”un başımıza çok işler açacağını anlatmaktan dilimizde tüy bitti” diyen Erhürman, isteyenlerin kendisi dahil CTP milletvekillerinin bu olay ortaya çıkmadan önce Meclis’te ve televizyonlarda konuyla ilgili yaptıkları konuşmalarına bakabileceklerini belirtti.

Erhürman ayrıca Pazartesi Meclis’te, CTP’nin diğer önerilerini ve hükumete geldiğinde, “birlikte yöneteceğiz” ilkesi çerçevesinde, ilgili tüm taraflarla istişare içinde ortaya koymayı planladıkları alternatifleri gündeme getireceklerini açıkladı.

“SUÇLA MÜCADELE EDİLECEK, BİZ DE MÜDAHALEYE İZİN VERMEYECEĞİZ”
Erhürman, , “Polis, Savcılık, yargı suçla mücadele edecek ve gerekeni yapacak. O konuda bize düşen herhangi bir müdahaleye izin vermemektir” diyerek, “dehşete düşüren bu olayların, ülkede yükseköğretimi kalite odaklı bir vizyonla şekillendirmek için bir alan açtığını yineledi.

Erhürman: “Hepimiz, gerçek üniversitelerimize, gerçek eğitim kurumlarımıza, gerçek öğretim üyelerimize, gerçek öğrencilerimize, gerçek mezunlarımıza sahip çıkmak ve onların hak ettiği bir yükseköğretim düzenini oluşturma sorumluluğuyla hareket etmek zorunluluğu altındayız” dedi.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman herkesin üzerine düşen görevleri başlıklar halinde açıkladı:
1. Polisin, Savcılığın, yargının çalışmaları önüne engel çıkarılmaya çalışılırsa buna asla izin vermemek.

2. Şu anda soruşturmanın yürüdüğü alanın dışının idari denetime tabi tutulabilmesi için gerekli teknik alt yapıyı oluşturarak, kapatılması gereken kurumlar, bölümler, iptal edilmesi gereken diplomalar vs. varsa bunlarla ilgili işlemleri hızla gerçekleştirmek ve yükseköğretim alanını temize çekmek.

3. Bu alan kullanılarak “insan kaçakçılığı”, “insan ticareti” vb. suçlar işlenip işlenmediğinin tespiti için polis içinde özel bir çalışma başlatmak.

4. Yıllardır kendisinden beklenen işlevi yerine getiremediği bilinen ve şimdi açıkça ortaya çıkan YÖDAK’ı ciddi bir gündem yapmak. Bu alanda bakanlığın veya Cumhurbaşkanlığı’nca, Meclisçe atanan üyelerin denetimde ortaya çıkan açığının giderilmesine, KTMMOB, Barolar Birliği gibi kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları örneği dikkate alınarak yasayla kurulacak bir “Öğretim Üyeleri Birliği”nin katkı yapıp yapamayacağını ciddiyetle tartışmak.

Elbette bu “Birlik”i, yeni bölüm açılması, bölümlerin denetlenmesi, öğretim üyelerinin göreve başlamaları, hakları, sorumlulukları, yükselmeleri gibi alanlarda da yetkilendirmek.

5. KKTC yurttaşı öğrencilerin üniversitelere girişte bir merkezi sınava tabi tutulmasını yeniden tartışmaya açmak.

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0