DOLAR

32,3607$% 0.17

EURO

34,4602% -0.71

STERLİN

40,3340£% -0.67

GRAM ALTIN

2.437,27%-0,95

ÇEYREK ALTIN

4.161,00%-0,98

BİTCOİN

2083538฿%-4.76474

a

Erhürman: Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu 3 yıldır neden toplanmıyor

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Meclis Genel Kurulu’nda trafik kazaları, toplu taşıma ve yükseköğretim alanında yaşanan sıkıntılar değerlendirdi.

Erhürman burada yaptığı konuşmasında,artan ölümlü kazalara dikkat çekerek, hayatını kaybedenleri anarak, yaralılara acil şifalar diledi.

CTP Genel Başkanı Erhürman’ın konuşmasından öne çıkanlar:

Söylediğim şey şu karşımızda bir duvar var. Duvara doğru yürüyoruz. Duvara vurduğumuz zaman kafamızın yarılacağını, gözümüzün yarılacağını da biliyoruz.

Kafamızı vurduğumuz zaman bilmem hangi yasada bilmem ne değişikliği yapalım diye yapacağız yanaklar veriyoruz.

Gerçekleşen trafik kazalarında sebep neydi, Oralara da şu anda girmiyorum.
Ama nedenini bilmediğim bir şeyi gündeme taşımak istiyorum.

TRAFİK VE ULAŞTIRMA HİZMETLERİ KOMİSYONU NEDEN TOPLANMIYOR?

Bu memlekette 2016 yılında Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu kuruluyor, ve bu kurul 17 üyeden oluşuyor.

Bunların da başında Ulaştırma Bakanı var. Içinde eğitim işleriyle görevli bakanlıktan, başsavcılıktan, Polisten, Belediyeler Birliği’nden, Şehir Planlama Dairesi’nden, daire tarafından yapılan çalışmaları ve önerileri değerlendirerek karara bağlamak, kararların hayata geçirmesi için gerekli koordinasyonu sağlamak, trafik ve ulaştırmayla ilgili kurum ve kuruluşlar arasında iş birliği sağlamak, Bu yasanın ve trafik yollaştırma ile ilgili diğer mevzuatın uygulanıp uygulanmadığını izlemek gerekli görmesi halinde mevzuatı uygulayan kurum ve kuruluşlara görüş bildirmek ve daha pek çok görevi var…

O kadar güçlü bir komisyon ki bu komisyon yasanın 7. maddesinde diyor ki yasal düzenleme yapılmasını gerektirmeyen kararları bu komisyon en geç 15 gün içinde Bakanlar Kurulu’nun bilgisine sunulur. Komisyon ve yasal düzenleme yapılmasını gerektiren bir karar alınması halinde karara konu edilen yasal tasarısı en geç üç ay içerisinde ilgili bakanlıkça hazırlanıp bakanlar kuruluna sunulur.

Ve bu komisyon üç yıldır toplanmadı.

Bu memlekette bu memleketi yönetenlere göre trafikle ilgili hiçbir problem yok.
Çünkü yasa size diyor ki ayda en az bir defa toplanacaksınız.
Yani trafikle ilgili hiç problem olmasa bile ayda en az bir defa en az bir defa toplanmanız gerekiyor.
Ama bu komisyon üç senedir toplanmıyor.
Ve üstelik bu memlekette, yok bilmem nerede ışık yanlış yandıydı, doğru yandıydı insanları kaybediyoruz… Alkole bağlı olarak araç kullanımı sonucu insanları kaybediyoruz.

Burada bu komisyonda sadece Ulaştırma Bakanı yok. Trafik Dairesi Müdürü’de var.
Içişlerinden, maliyeden, sağlıktan, eğitimden, başsavcılıktan, Polis Genel Müdürlüğü’nden, Belediyeler Birliği’nden, Şehir Panlamadan, Karayolları Dairesinden, YÖDAK’tan, Mühendis Odaları Birliği’nden, sigorta şirketlerinden ve derneklerden de üyeler var bunun içerisinde.
ve hiç bunu toplamayacaksınız. Ve şimdi iki üç gün içinde insanlarınızı kaybedecek, bunun arkasından bir açıklama yapacaksınız, bilmem ne yasasında bilmem ne cezasını ağırlaştıran düzenlemeleri de getiriyorum…!

Yani bu kürsüden size kaçıncı defa bu ciddiyetsizlik kelimesini kullanmak zorunda kaldım ve kalacağım.

Ama ben bunu size soruyorum.

Gerekçesi nedir? Ne için toplanıyorsunuz? Gerek duymuyorsunuz. Daha önemli işleriniz mi var?

TOPLU TAŞIMA İZİNLERİ

Siz Toplu Taşıma İzinlerini böyle peynir ekmek gibi dağıtmaya devam ederseniz şu anda toplu taşımacıla “böyle bir şirketleşme, birleştirme hayaldir” demiyorlar.

Üç tane o izinlendirmelerin iptali kararı.
Diğeri de 15 Mart tarihli itiraz kurulu kararı. Şimdi bakın birinci karar 28 Aralık.
Bakıyoruz “Z izni” yani, kiralık Z izni 95 araca verilmiş 95 kişiye verilmiş ama 95 kişinin her birine 10 tane verilmiş. Dolayısıyla 95×10=950 araç için kiralık izni verilmiş.

İkincisi turistik otobüs ve minibüs. Burada da gene tesadüfen 95 kişi var. Yine aynı sonuç.
Bir de en arkasında arkadaşlar gerçekten verilmesi gereken insanlara mı verilmiş? Yoksa öyle dağıtılmış mı?

Alınan bu kararların sektörün ihtiyaçları doğrultusunda alınmadığı, sektör görüşünün kararlara yansıtılmadığı, kamuya zarar vereceği, kamuya zarar vereceği ve sektörde birçok dengeyi bozacağı, alınan bu kararların kamu yararına olmadığı, sektörde faaliyet gösteren kişilerin müracaatlarının dikkate alınmadığı, sektörde faaliyet gösterenlerin müracaatlarının dikkate alınmadığı, alınan kararları çok önemli.

Tek tek değil genel gerekçeyle yazıldığı aslında her izin için ayrı ayrı yazılması gerektiği doğru.
Kararlar atılırken yasanın 11. maddesi 2. fıkrasına dosyaların geliş ve tarih sırasına göre izin kurduğu gündemine getirilmedi.vVe alınan bu kararların izin kurulu tarafından tekliflerinin yapılmamış olmasından dolayı herhangi bir mağduriyet yaratmayacaklar.

Başvurusu yasal çerçevede değerlendirilip talebi olan bir adet turistik minibüs izni verilmesi oy veriliyle karar bütün turistlik minibüs izinlerinin hepsi o tarihten önce hepsi iptal ediliyor.

Turistlik minibüs izinleri

Bir kişinin kararı her nedense 12 numaraya yazılıyor. 1, 2 ve 25 için yazılmıyor.
Onun turistlik minibüs izni iptal edilmedi.

Üç tanesinde şaplon hangi güzergahta altı adet okul otobüsü “T işletme izni”, Milli Eğitim Bakanlığı’yla yapacağı sözleşme şartları ve süresince koşuluyla verilmişti.
Bahse konu koşul okulların açık olduğu sürece sözleşme kapsamında şeklinde değiştirildi.

Kimse anlamadı bunun ne demek olduğunu.

Ne demektir Milli Eğitim Bakanlığı’nın Bakanlığı’yla yapacağı sözleşme şartları ve süresince koşulu değişiyor, okulların açık olduğu sürece sözleşme kapsamında diye değiştiriliyor.
Anlıyoruz ki bir genişletme var. Ama neden genişletme var ve ne anlama gelir bu?
Bunu toplu taşımacılar da bilmiyor.

“TAŞIMACILIK ALANI DA SİYASİ RANT HALİNE GELDİ”

O siyasi rant kısmı bu da hava parası. Bu işin böyle olduğu sektör tarafından da biliniyor.
Peki nedir bunu cezası? Bir asgari altı ay hapis sırası. Herhalde altı ay hapis sırası verilmeyecektir.

Bir asgari ücret. Ben 15 tane Z izni alacağım. Hava parasına başkasına satacağım dünyanın parası. Ve bunun karşılığında da alacağım ceza eğer devletin yapıldığında ne olursa bir asgari bunun üzerinden siyasi rantla hava parası üzerinden ekonomik rant birleşti. Bu alan da bu hale geldi.

Ve bu alan bu hale gelmişken de siz şirketleşmeden bahsediyorsunuz. Bütün toplu taşımacılar da bu sistemin içerisinde şirket mirket olmaz diyorlar.

Bu sistemin içerisinde biz nedir, kim, ne için olmaz? Çünkü şirket kurarsanız herhalde hisse davranıyor. Neyin üstüne bulacaksınız? Kaç tane iznin var? E çıkarın o listeleri koyun ortaya.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0