DOLAR

32,5552$% 0.11

EURO

34,9957% 0.28

STERLİN

41,4850£% 0.34

GRAM ALTIN

2.443,20%0,34

ÇEYREK ALTIN

3.921,00%0,30

BİTCOİN

2123320฿%-1.15213

a
  • HABERALKIBRISLI
  • Kıbrıs
  • Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Bakan Oğuz’u ziyaret etti, sorunları aktardı

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Bakan Oğuz’u ziyaret etti, sorunları aktardı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları görüşmenin ardından açıklama yaparak, girdi maliyetlerinin artmasından ve akaryakıt ile elektrik maliyetinin yükselmesinden dolayı hayvancılığın sürdürülemez duruma geldiğini belirtti.
Naimoğulları, “Birçok hayvancı hayvanları satıp bu işten vazgeçiyor. Başbakanla konuştum bütçe imkanı olmadığından dolayı destekleyemeyeceklerini söyledi. Üretim sektörü her gün zora giriyor. Derdimiz ileriye dönük bu işlerin çözümünü sağlamaktır. Böyle giderse yine sokaktayız yine eylemdeyiz” dedi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ise yaptığı açıklamada, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin sütle ve genel maliyetlerle ilgili talepleri olduğuınu söyledi.

Oğuz, “Bu zamanda üretim zor çünkü dünyadaki emtia fiyatlarına bağlıyız. Arpa 370 dolardan 330 dolara geldi ama dövizdeki artış aradaki o farkı eritmiş oldu. Her zaman üretimin de üreticinin de yanındayız, üreticinin ayakta kalması için çalışıyoruz. Üretici zorda bunu biliyorum ama bu ülkenin de belli imkanları var. Maksiumum seviyede yapabildiğimiz kadar yansıtabiliyoruz” dedi.

Koronvirüs pandeminden sonra 250 milyon TL’ye yakın sadece arpa desteği sağlandığını hatırlatan Bakan Oğuz, Elektrikle ilgili teşvik konusunda hükümetin çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Bakan Oğuz açıklamasında,“ Bir sonuca mutlaka ulaşmak zorundayız. Hayvancılık ve tarım bu teşviği almak zorunda.. Alamazsa bu ülke sadece hayvancılık değil Güzelyurt’ta 35 bin dönüm narenciye ve diğer tarımsal alanlarda büyük bir zaafiyet yaşanacak. Eldeki imkanlar çerçevesinde biz teşviklere yine devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Oğuz, “Başbakanla yapmış olduğum istişare sonucunda küçükbaşa 1 TL daha arpa desteğine devam edelim dedik. 6.25’e bunu yapalım..Döviz kurundaki çıkış ve arpanın da dolar olması bizi etkiledi. Hayvancı bu yönde haklıdır.Küçükbaşla ilgili destek anlamında neler yapabiliriz bunu da hükümet olarak değerlendirip yeniden açıklama yapacağız” dedi

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Cumhurbaşkanı Tatar, 4. Dünya Göçebe Oyunları’nın açılış törenine katılmak üzere yarın İznik’e gidiyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0