DOLAR

32,4360$% 0.05

EURO

34,4563% -0.16

STERLİN

40,3594£% -0.05

GRAM ALTIN

2.482,39%-0,02

ÇEYREK ALTIN

4.214,00%-0,14

BİTCOİN

2054390฿%-2.83081

a

İrsen Küçük, vefatının 5’inci yılında anıldı

KKTC Kurucu Meclis üyesi, eski başbakan, bakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) genel başkanlarından İrsen Küçük ölümünün 5’inci yıl dönümünde Lefkoşa Devlet Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Anma törenine, İrsen Küçük’ün ailesi, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, bazı bakan ve milletvekilleri, bürokratlar, partililer, İrsen Küçük Ortaokulu öğrencileri ve sevenleri katıldı.

 

“KÜÇÜK’E ÖZLEMİMİZ HER YIL DAHA DA ARTIYOR”

Feridun Adahan, törende yaptığı konuşmada, İrsen Küçük’ün ülkesine duyduğu sevgiden ve milliyetçi özelliğinden bahsederek,  aralarından ayrılışının 5’inci yılında Küçük’e olan sevgi ve özlemlerinin her geçen gün arttığını, bu özlemi ifade edebilecek kelimeleri bulmanın zor olduğunu kaydetti.

Küçük’ün yaptıklarıyla Kıbrıs Türkü’nün adada kökleşmesi için öncü adımlar attığına dikkat çeken Adahan, özellikle 14 yıl boyunca Tarım Bakanı olarak başarılarına vurgu yaptı.

“KÜÇÜK, KKTC SİYASETİNDE BÜYÜK İZLER BIRAKTI”

Başbakan ve UBP Genel Başkanı Ünal Üstel konuşmasında, Küçük’ü şu sözlerle andı:

“İrsen Küçük’ün UBP’nin her kademesinde görev alan, uzun süre yaptığı tarım bakanlığında “tarımda çığır açan” çalışmalar  yaptı. Başbakanlık döneminde, turizmden altyapıya birçok projeye katkı sağladı, bugün ülkede “susuz kalmayan köy varsa” yine İrsen Küçük’ün döneminde imzası atılan “Asrın projesi” sayesinde” dedi.

Ercan Havalimanı, kabloyla enerji gibi projelerinin ilk adımlarının da yine İrsen Küçük döneminde atıldığını kaydeden Başbakan Üstel, “Bir kez daha anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Ona Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailesine sabır ve uzun ömür diliyoruz” dedi.

“ANAMUR SUYUNUN KKTC’YE GELMESİ KÜÇÜK SAYESİNDE OLDU”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de, İrsen Küçük’ün hem emekçi, hem bakan, hem de bir mücahit olarak ülkeye birçok katkıda bulunduğunu kaydederek, “unutulmaz izler bıraktı” dedi.

Aynı zamanda bir tarımcı olan İrsen Küçük’ün tarımcılar tarafından örnek alınan biri olduğunu belirten Töre, Küçük’ün döneminde derivasyon projesi ve Anamur suyunun KKTC’ye gelmesi, tarımsal levazım gibi projelerin temelinin atıldığını ifade etti.

“YAŞADIĞI ACILARA RAĞMEN VERDİĞİ HİZMETLER UNUTULMAYACAK”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise törende yaptığı konuşmasında, aynı zamanda Erenköy Mücahidi de olan İrsen Küçük’ün ülkeye verdiği hizmetlerin asla unutulmayacağını belirterek, Küçük’ün bir nevi öğrencisi olduğunu ve ondan çok şey öğrendiğini belirtti.

Küçük’ün kabinesinde 3 yıl boyunca maliye bakanı olarak görev aldığını hatırlatan Tatar, onunla beraber çalışmanın ve projelere imza atmanın hayatındaki dönüm noktalarından biri olduğunu kaydetti.

İrsen Küçük’ün bir evlat kaybettiğini de hatırlatan ve o acıya rağmen hiç yılmadığını söyleyen Tatar, “Onun hizmetlerini hiçbir zaman unutmayacağız.” dedi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0