DOLAR

32,6016$% 0.34

EURO

34,7079% -0.17

STERLİN

40,5544£% -0.25

GRAM ALTIN

2.526,24%1,70

ÇEYREK ALTIN

4.314,00%1,52

BİTCOİN

1961119฿%-2.00632

a

KSTU Genel Sekreteri Asistanı Özbek’e ek tutukluluk

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’ne yönelik gerçekleştirilen “sahte diploma” ve “yolsuzluk” soruşturma kapsamında tutuklanan KSTU Genel Sekreteri Asistanı Berke Özbek’in davası bugün görüşüldü.

Tahkikat Memuru Ortunç Özbaylı, zanlının “sahte banka ödeme emri düzenlenmesini tahrik etme”, “suç gelirini aklama”, “sahte belge düzenleme”, “sahte belgeyi tedavüle sürme” ve “sahtekarlıkla para temini” suçlarından methaldar olduğunu kaydetti.

Berke Özbek hakkında yeni bulguları aktaran Özbaylı, zanlının, okul tarafından ödemeleri yapılmış olmasına rağmen, 2 daireye ilişkin öğrencilerden kira bedeli aldığını ve bu kiralardan 159 bin TL ve yaklaşık 5 bin ABD doları temin ettiğini belirtti.

OKUL HESABINDAN SAHTE BELGEYLE PARA TEMİN ETTİ
Bunun yanında zanlının okul hesabından sahte belgeyle çeşitli miktarlarda para temin ederek kendi hesabına ve şu anda hükümsüz tutuklu olan Genel Sekreter’in hesabına aktardığını söyleyen Ozbaylı, Genel Sekreter’in talimatıyla da başkalarına ait imza kaşesi bastığı tespitini paylaştı.

Zanlının emare olarak alınan cep telefonundaki bulgulara ilişkin de soruşturmanın devam ettiğini ifade eden Ozbaylı, cep telefonunda bulunan “yırt ve yak” mesajlarına dikkat çekti.

Genel Sekreter ve zanlının beraber hareket ettiğinin aşikar olduğunu dile getiren Ozbaylı, zanlıya ilişkin 26 ifadenin alındığını 22 ifadenin daha alınması gerektiğini ifade etti.

Özbaylı, zanlıya ilişkin dün yeni bir şikayetin de geldiğini ve bunun soruşturmasına başladıklarını söyledi.

Özbaylı’nın ardından söz alan Savcı Fatma Damdelen de, halen alınması gereken ifadeler olduğunu ve emarelerin incelenmesinin tamamlanmadığını kaydetti.

EMARELER İMHA Mİ EDİLDİ?

Savcı Damdelen, zanlının bazı emareleri imha ettiğinin bilindiğini de belirterek, halen tahkikata müdahale etme ihtimalinin olduğunu belirterek, 4 gün süreyle ek tutukluluk talep etti.

Zanlı avukatı, ek tutukluluk talebine itiraz etmediklerini kaydederek, Özbek’in pozisyonu gereği bir yetkisi olmadığını, tüm yaptıklarını Genel Sekreter’in talimatıyla yaptığını söyledi.

Mahkeme, tahkikata etki edeceği, sürecin devam ettiği gerekçesiyle cuma gününe kadar tutukluluğunun devam etmesine karar verdi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Tuncer Arifoğlu için Meclis’te tören düzenlendi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0