DOLAR

32,5638$% 0.15

EURO

34,7221% 0.14

STERLİN

40,2382£% 0.18

GRAM ALTIN

2.411,57%-0,86

ÇEYREK ALTIN

4.094,00%-0,50

BİTCOİN

2167241฿%0.24975

a
  • HABERALKIBRISLI
  • Gündem
  • KSTÜ soruşturması derinleşiyor: Avcı ve Hasgüler hakkında ek tutukluluk kararı!

KSTÜ soruşturması derinleşiyor: Avcı ve Hasgüler hakkında ek tutukluluk kararı!

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi kapsamında yürütülen soruşturma kapsamında YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı ve eski YÖDAK Üyesi ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Hasgüler tutuklandı.

YÖDAK Başkanı Turgay Avcı hastanede olması nedeniyle mahkemeye çıkarılmazken, Hasgüler ise bugün mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şehadet veren Mali Polis’te görevli memur, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde 5 Şubat’tan beri yürütülen soruşturma kapsamında 8 Mart tarihinde tutuklanan YÖDAK eski üyesi Mehmet Hasgüler’in “tahkikat görevini yerine getirmeme”, “suç gelirlerini aklama” ve “iltimasla para alma” suçlamalarıyla tutuklanarak mahkemeye çıkarıldığını aktardı.

Mali Polisi, KSTÜ Tıp Fakültesi’nin hızlı açılabilmesi için “HASGÜ” isimli yüklü miktarda ödeme fişi tespit edildiğini ve bu fiş ile Zanlı Hasgüler ve YÖDAK Başkanı Avcı’nın yüklü miktarda para aldıkları hakkında görgü tanıklarının ifadeleri olduğunu aktardı.

Mahkemede ifade edilen “HASGÜ” isimli ödeme fişi hakkında Hasgüler’in Avukatı Polis’e üzerinde müvekkilinin imzası olup olmadığını sordu. Polis imza hakkında tespitleri olmadığını aktardı.

Hasgüler’in Avukatı Hasgüler hakkında 7 Mart’ta başlatılan soruşturma kapsamında konu ile ilgili YÖDAK’tan belge alınıp alınmadığını sordu. Polis bazı belgelerin bulunduğunu soruşturmanın geniş kapsamlı sürdüğünü ve kimsenin özgürlüğünü kısıtlamamak için en kısa sürede tahkikatı tamamlamak için çalıştıklarını aktardı.

Mali Polis soruşturma kapsamında alınacak ifadelerin ve görüntülerin olduğunu belirtti ve zanlı Hasgüler’in alınacak ifadelere etki edebileceğini aktararak hakkında 3 gün tutuklama talep etti.

Hasgüler’in Avukatı müvekkilinin mesleği gereği saygın bir konumda olduğunu, geçmişinde sabıkası olup olmadığına bakılması gerektiğini ve başlatılan soruşturmanın başından bu yana tahkikata etki etmediğini açıklayarak 3 gün tutukluluk kararına itiraz etti.

Yargıç, soruşturmanın geniş kapsamlı sürdüğünü, daha alınacak 7 ifadenin olduğunu ve yüksek mevkiideki yüksek gelirli kişilerin önemli soruşturmalara etki etme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu aktararak, zanlı Mehmet Hasgüler hakkında 3 gün tutukluluk kararı alınmasını emretti.

Aynı soruşturma kapsamında tutuklanan fakat sağlık sorunları nedeniyle mahkemeye çıkartılmayan YÖDAK Başkanı Turgay Avcı hakkında da 3 gün tutukluluk emri verildi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Prof. Dr. Hasgüler, soruşturma amaçlı tutuklu kalacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0