DOLAR

32,5038$% 0.08

EURO

34,7826% -0.12

STERLİN

40,2943£% -1.04

GRAM ALTIN

2.496,26%0,50

ÇEYREK ALTIN

4.252,00%0,18

BİTCOİN

2078829฿%-1.58335

a

KTTB, yeni Orman Dairesi Müdürü Poyraz ile görüştü

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB),  üçlü kararname ile atanan Orman Dairesi Müdürü Ercan Poyraz’ı ziyaret ederek, çam kese böceği ile mücadele konusu görüştü.

KTTB tarafından yapılan açıklamada, Orman Dairesi’nde yapılan değişikliğin mücadelede kendileri açısından bir değişiklik yaratmayacağı ifade edilirken, çam kese böceği mücadelesinin her platformda savunulmaya devam edileceği ifade edildi.

Tabipler Birliği’nden yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

“2020 yılından bu yana ihmal edilen başta havadan biyolojik ilaçlama olmak üzere tüm bileşenleriyle entegre mücadelenin 2024 yılında yeniden başlatılması amacıyla Çevre Platformu olarak Tarım Bakanlığı önünde eylem dâhil her türlü girişimde bulunmuştuk.

Orman varlığımız, ekolojik sürdürülebilirlik ve halk sağlığı açısından bu yıl büyük sorun yaratan çam kese böceği zararlısı ile mücadelede yeni bir döneme geçilmesi umudumuzu canlı tutmak istiyoruz.

Tarım Bakanı Sayın Hüseyin Çavuş ile eylem sonrası yaptığımız toplantıda bizlerin sesimize kulak vereceğinin ve işbirliğine açık olduğunun sözünü almıştık. Bu amaçla tüm paydaşların temsil edileceği bir komite kurulması dâhil birçok konu gündeme gelmişti.

Bu süre zarfında Orman Dairesi Müdürü değiştirildi ve yeni Müdür atandı. Bakanlık içinde yapılan bu değişikliğin bizim mücadelemizde bir değişikliğe yol açmayacağını ve tüm boyutlarıyla entegre çam kese böceği mücadelesini her platformda savunmaya devam edeceğimizi duyururuz.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak, yeni atanan Orman Dairesi Müdürü Sayın Ercan Poyraz’ı ziyaret ettik ve 2024 yılında mücadelenin aksatılmaması konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Bu çerçevede acilen tüm bileşenleriyle entegre mücadelenin başlatılması, havadan biyolojik ilaçlama için ek bütçe ile kaynak ayrılarak erken zamanda uluslararası ihale açılması ve tüm paydaşların temsil edileceği bir komite kurulması yoluyla önümüzdeki on yıllık dönemin mücadele programının saptanması konularında anlayış birliği sağlanmıştır.

Bu vesileyle bir kez daha ifade etmek istiyoruz ki Sayın Tarım Bakanı Çavuş Kelle eğer müdür değişikliğini kamuoyunu yatıştırmak amacıyla yaptıysa ve çam kese böceği ile entegre mücadelede gerekli adımları yerinde ve zamanında atmazsa eylem dâhil her türlü girişimi sürdürme konusunda kararlıyız.”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Girne’de bugün pek çok bölgede elektrik kesintisi yapılacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0