DOLAR

32,8186$% 0.07

EURO

35,2376% -0.1

STERLİN

41,7377£% 0.04

GRAM ALTIN

2.452,01%0,30

ÇEYREK ALTIN

3.928,00%0,30

BİTCOİN

2155247฿%-0.83278

a

Oğuz: Yangın açısından tehdit unsurları çoğaldı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Cumhuriyetçi Türk Partisi Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali, “Yangın Gerçeği ve Hazırlıklılık” konulu güncel konuşma yaptı…

İçinde bulunulan sezonun yangın sezonu olduğunu ifade eden Şahali, süreçte önleyici faaliyetlerin çok büyük önem arz ettiğini vurguladı…

Şahali, “Temel sorumluluk ve yönetsel yükümlülük Orman Dairesi’ne ait olmalıdır” dedi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ise, Yeşilırmak’taki yangın hakkında, “Keşke bu yangın olmasaydı” dedi. Oğuz, elektrik telleriyle ilgili Orman Dairesi’nin ilgili daireye gerekli yazıyı yangından önce de sonra da yazdığını belirtti.
Yerel yönetimlerle iş birliği yapılması gerektiğini ifade eden Oğuz, Orman Dairesi’nin iş makine sayısında arızalar nedeniyle zaman zaman azalma olduğunu söyledi. Orman Dairesi’nin Nisan ayı başından itibaren yangınla ilgili çalışmalara başladığını dile getiren Oğuz, yangın hazır kuvvet ekibinin sayısının gelecek yıl 200’e çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

Bu sene bitmeden 24 tane memurun Orman Dairesi’ne katılması temennisini de dile getiren Bakan Oğuz, iş makinelerinin tamiratı konusunda Orman Dairesi’nin çalıştığını belirterek, ilerleyen günlerde bunun genişlemesiyle ilgili çalışmaları olduğunu kaydetti.
Bakan Oğuz, doğal afet durumunda ortak çalışmanın önemini vurgulayarak, “Yeşilırmak yangınında bütün unsurları teyakkuza geçirdik” dedi.

Yangınlara karşı zamanında tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Oğuz, özellikle ana yol kenarlarında insan hatasına bağlı yangınlar olmasın diye üreticilerin yol kenarındaki hasadını kaldırması için duyuru yaptıklarını belirtti.

Personel açığının kapatılması, daha bilinçli ve uzman kişilerin istihdam edilmesi gerektiğini belirten Oğuz, yangın açısından tehdit unsurlarının çoğaldığını söyledi.

Yangınları gözetlemek için seyyar kameralar olduğunu ancak insan ihbarının daha önemli olduğunu kaydeden Oğuz, Yeşilırmak yangınına çok kısa sürede müdahale edildiğini kaydetti.

Oğuz, iş makinesi konusunda 5 veya 6 palet dozerlerin daireye kazandırılması gerektiğini de belirtti.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Çavuşoğlu: Özel okul ücretlerine müdahale etme yetkimiz yok

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0