DOLAR

32,5644$% 0.15

EURO

34,8447% 0.47

STERLİN

40,3198£% 0.36

GRAM ALTIN

2.417,55%-0,61

ÇEYREK ALTIN

4.100,00%-0,57

BİTCOİN

2153318฿%-0.07064

a

Şahiner, tarım alanında yaşanan sorunları aktardı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lefke Milletvekili Salahi Şahiner, Cumhuriyet Meclisi’nde “Tarımsal üretimde yaprak dökümü” konulu güncel konuşma yaptı.

“ŞAİBELİ MAL ALIMLARINA GİDİLİYOR”
Üreticinin üretimden kopma noktasına geldiğini anlatan Şahiner, böyle giderse Tarım Bakanlığının ilgileneceği bir alan kalmayacağından bu bakanlığın “İthalat ve Tedarik Bakanlığına” dönüşeceğini, girdi maliyetlerinin yükselmesiyle bu sektörlerde kalmanın akıl kârı olmaktan çıktığını, öte yandan şaibeli mal alımlarına gidildiğini kaydetti.

Şahiner, Hal Yasası geçeli bir yıl olduğu halde gerekli adımların atılmadığını da ifade etti.

Şahiner açıklamalarında şunlara değindi:

“Tarım kapanacak, tarımda herhangi bir yer kalmayacak. Gidişat maalesef bunu gösteriyor. Hayvancılığa bakıyorsunuz komple satılık.
İnsanlar alet edavatına kadar satıyorlar.

Girdi maliyetlerini aşağıya çekmek için maalesef şaibeli,  mal alımları önümüzdeki süreçte hükümetin başını ağrıtacak. Yaş meyve, sebze için kesinlikle atılan bir adım yok. Bu üreticinin kesinlikle suçu değildir. Hal üreticinin lehine hiçbir şey yapılmıyor.”

“SON 10 YILIN EN KURAK YILLARI YAŞANIYOR”
Son 10 yılın en kurak yıllarından birinin yaşandığını söyleyen Şahiner, hangi noktada olunduğunun anlaşılabilmesi için ülkedeki baraj doluluk rakamlarını paylaştı.

Birim su maliyetinin, elektrik maliyetleriyle birlikte artacağını ifade eden Şahiner, bunun da üretime ciddi zarar vereceğini kaydetti.

NARENCİYE SORUNLARI
Narenciyedeki sorunlara da değinen Şahiner, üreticinin bu sorunların önümüzdeki dönem yaşanmaması için ne gibi çalışmalar yapıldığını bilmek istediğini ifade etti. Şahiner, seneye bu konuda ne yapılacağını bu sezon bitmeden kesinleştirmek gerektiğini vurguladı.

Sıkmanın bir çözüm olmadığını, pazarda sunulacak ürüne göre çok düşük bir gelir getirdiğini dile getiren Şahali, gelecek rakamın girdi ve üretim maliyetlerinin altında kalacak gibi göründüğünü belirtti.

Ürünün yurt dışı pazarında satılmasının bir yolunu bulmak gerektiğini ifade eden Şahiner, ürünlerin gemiyle katma değeri daha yüksek olan pazarlara götürülmesi gerektiğini anlattı, aksi halde narenciye bahçelerinin beton haline geleceğini belirtti.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

CTP milletvekili Şahali’den “çam kese böceği” benzetmesi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0