DOLAR

32,6638$% 0.45

EURO

34,9531% 0

STERLİN

40,7792£% -0.14

GRAM ALTIN

2.513,23%1,18

ÇEYREK ALTIN

4.294,00%1,04

BİTCOİN

1957682฿%-2.07935

a

Sel: Tezimi Serdal Gündüz’e verdim, beni bilgilendirmedi!

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi bünyesinde başlatılan “sahte diploma” ve “yolsuzluk” soruşturması kapsamında tutuklanan Gazimağusa Polis Müdürü Barış Sel, Lefkoşa Kaza Mahkemesine çıkarıldı.

Mahkemede olguları aktaran Mali Şubede görevli polis, 05.02.2024 tarihinde KTSÜ’de başlatılan idari soruşturma kapsamında 27 Mart tarihinde tutuklaban Mahmut Barış Sel’in usulsüz not girişleri yapılarak, İşletme Bölümü yükseklisansından mezun edildiğini belirtti.

Sel’in 18.01.2023 tarihinde öğrenci kayıt sistemi (LOG) girişi olmasına rağmen, 9 ders notunun gelişigüzel girildiğini, 10 Mayıs’ta tez sunmadan 19 Haziran’da mezun edildiğini açıkladı.

Mahkamede, yükseklisans diploması tezli okulda Sel’in jüri önüne çıkıp tezi sunmasını gerektiğini fakat herhangi  bir jüriye çıkılmadığı belirtildi.

Mahkemede, Sel’in aynı soruşturmadan tutuklu bulunan KTSÜ Genel Sekreteri Serdal Gündüz’e tez sunduğunu belirtilerek, Gündüz’ün kendisini konu ile ilgili bilgilendirmediğini söyledi. Polis, Gündüz’den alınan ifadede, Sel’den tezi teslim almadığını, teslim edildiyse de komisyona teslim edilmiş olabileceğini söylediğini kaydetti.

Polis, Sel’in 1 Ekim 2023 tarihinde Polis Hizmeti Komisyonu tarafından terfi alarak Gazimağusa Polis Müdürü olarak atandığını belirtti ve bu terfiyle zanlının toplamda 7 bin 174 TL artış alarak suç geliri elde ettiğinin belirlendiğini söyledi.

Barış Sel ise mahkemede gözyaşlarını tutamayarak savunmasını gerçekleştirdi.

“Ben bu Master’ı zor yaptım, göreve gittim yine de derslere girdim. Serdal Gündüz bana “master yaptıralım sana, transkript getir” dedi bende getirdim. Para istediler sonra “boşver” dedim. “biz hallederiz” dedi bana… 27 senedir polis teşkilatına hizmet eden şerefli bir polisim, Polis Genel Müdürlüğüne güçlü adaydım, bana komplo kuruldu. Polis Genel Müdürlüğü tarafından bana komplo kuruldu. 27 yıldır yürüttüğüm bu meslekte kimse benim hakkımda kötü bir şey söylemez, söylerse de istifamı veririm” dedi.

Savcı zanlının teminata bağlanmasını talep etti. Sel’in avukatı Mustafa Asena, ağır teminat talebine itiraz etti, Sel’in 27 yıllık polis memuru olduğunu, sürecin nasıl işleyeceğini bildiğini ve kaçmadığını söyleyerek, teminatsız şekilde tutuksuz yargılama yapılmasını talep etti.

Avukat Mustafa Asena, müvekkilinin mesleği gereği yargılamadan kaçma gibi bir durumunun olmadığını belirtti. Savcı,  zanlının işlediği suçun Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetki alanında bulunan suçlar arasında olduğunu söyledi, yargılanmadan kaçma ihtimali bulunduğunu belirtti.

Duruşma saat 15:00’e ertelendi…

 

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Barış Sel mahkemede gözyaşlarını tutamadı!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0