DOLAR

33,0657$% 0.07

EURO

36,1134% 0.31

STERLİN

42,9713£% 0.19

GRAM ALTIN

2.562,09%0,04

ÇEYREK ALTIN

4.143,00%0,24

BİTCOİN

2087519฿%4.59831

a
  • HABERALKIBRISLI
  • Kıbrıs
  • Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Gazimağusa Belediyesi’nde yangın ve deprem eğitim tatbikatı yaptı

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Gazimağusa Belediyesi’nde yangın ve deprem eğitim tatbikatı yaptı

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Gazimağusa Bölge Müdürlüğü Yerinde Tatbikat ve Uygulama Eğitim çalışması kapsamında Gazimağusa Belediyesinde deprem tahliyesi ve yangın tatbikatı yaptı. Sivil Savunma’nın her yıl düzenli olarak yaptığı daire müessese eğitimi kapsamında afet ve acil durumlarla ilgili personelin nasıl davranacağı konusunda ayrıca bilgilendirme toplantısı yapıldı. Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Gazimağusa Bölge Müdürlüğü Eğitimcileri Hasan Özboltaşlı ve Osman Demirli hem teorik bilgiler verdi hem uygulamalı tatbikatı yönetti.

Belediye binasının içerisinden yaralı kurtarma, dam üzerinde mahsur kalan birinin sivil savunma tarafından halatla tahliyesi olmak üzere 2 aşamada gerçekleşti. Gazimağusa Belediye Başkanı Dr. Süleyman Uluçay ve Gazimağusa Kaymakamı Özden Keser de bilgilendirme toplantısına katıldı. Başkan Uluçay, İsias Otel enkazında görev yapan Sivil Savunma ekibinin bölgeye ilk giden ekiplerden olduğunu ifade ederek, orada gösterdiği çaba ve çalışmalardan dolayı Sivil Savunma ekibinin ülkemizin gururu olduğunu söyledi.

Eğitimcilerden Hasan Özboltaşlı bilgilendirme toplantısında, ülkemizin deprem kuşağında bulunduğunu, depreme dayanıklı yapılar yapılması gerektiğini, halkın yapacakları evler ve apartmanları zemine uygun sağlamlıkta yapması gerektiğini belirtti. Özboltaşlı, ayrıca ev içerisinde yüksek ve ağır olup devrildiğinde insana zarar verebilecek eşyaların sabitlenmesi gerektiğini, yatakların cam kenarında olmaması gerektiğini ya da camın kırıldığında insana zarar vermemesi için kalın perdelerin olması gerektiğini ifade etti.

Deprem başladığında müstakil evde oturanların 10 saniyede evden çıkma şansı varsa çıkmasının, yüksek binalarda oturanların sağlam eşyaların yanında çök kapan tutun hareketini yaparak kendisine yaşam üçgeni yaratmasının önemine dikkat çekti. Özboltaşlı, deprem konusunda yakın zamanda ülke olarak çok büyük acı yaşadıklarını, Türkiye’de İsias Otel’de kurtarma çalışmasına katıldıklarını zor koşullarda çalıştıklarını, bu gibi durumlara hazırlıklı olmamız gerektiği belirtti.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Özçınar:Çocukların haklarına saygı göstermek, daha iyi bir dünya inşa etmek için ilk adımdır

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0