DOLAR

31,3677$% 0.42

EURO

34,0595% 0.51

STERLİN

39,7661£% 0.47

GRAM ALTIN

2.101,43%2,38

ÇEYREK ALTIN

3.529,00%2,23

BİTCOİN

1959940฿%2.56283

a

Tamamlayıcı sağlık sigortasında hızlı artış

ad826x90

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, Kovid-19 salgınının kişilerdeki risk algısını yükselttiğine ve sağlık bilincini geliştirdiğine tanık olunduğunu dile getirerek, “Sağlığın ne denli kıymetli olduğunun yeniden hatırlandığı bu süreçte başta tamamlayıcı sağlık sigortası olmak üzere, bu kapsamdaki ürünlere yönelik talep ciddi oranda arttı ve sigortalı sayısında da önemli bir yükseliş yaşandı.” diye konuştu.

Sektörün bu zor dönemde de milletin yanında olduğunu gösterdiğini ve bu yaklaşımın devam ettiğini vurgulayan Benli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kovid-19 ile ilgili tedavi giderleri halen şirketlerimiz tarafından karşılanıyor. Bu doğrultuda, sektörden toplanan verilere göre Temmuz 2022 itibarıyla Kovid-19 salgını kapsamında sağlık sigortalarında gerçekleşen tazminat tutarı 492 milyon TL. Sigortalı sayısı ise 2022 yılı temmuz sonu itibarıyla tamamlayıcı sağlık sigortasında 2,9 milyonu, özel sağlık sigortasında da 2,5 milyon kişiyi aşmış durumda. Diğer taraftan, salgının başlangıcındaki seyahat kısıtlamaları, sektörümüzde seyahat sağlık sigortalarında ciddi bir azalmaya neden olmuştu. Ancak ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyada kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması ile seyahat sağlık sigortalarında Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 225 oranında ciddi bir artış yaşandı.”

“Farkındalık arttı”

Yeni dönemde, özellikle grup sağlık sigortası poliçeleri kapsamında salgın hastalıkların teminat kapsamına dahil edilmesi taleplerinin geldiğini gözlemlediklerini aktaran Benli, “Geçtiğimiz dönemde sağlık branşında, başta tamamlayıcı sağlık sigortası olmak üzere, sigortalı sayısında önemli bir artış yaşanmasını artan sigorta bilinci ve farkındalığının bir sonucu olarak görüyoruz. Özellikle fark ücreti ödemeden özel hastaneleri kullanmak isteyen vatandaşlarımız için uygun poliçe primleriyle özel sağlık kuruluşlarında tedavi imkanı sunan tamamlayıcı sağlık sigortasına olan talep önemli ölçüde arttı.

Sonuç olarak branş kapsamında 2022 yılı temmuz ayı sonu itibarıyla 14 milyar TL prim üretimi gerçekleşti. Özel sağlık sigortasında prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 72 artarken, tamamlayıcı sağlık sigortasında prim üretimi ise yaklaşık yüzde 143 yükseldi ve bu branşta yeni sigortalı kazanımının devam etmesini sağladı” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Trafiğe kayıtlı taşıt Ağustos’ta aylık bazda geriledi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.