DOLAR

32,4267$% 0.21

EURO

34,5384% 0.3

STERLİN

40,4476£% 0.37

GRAM ALTIN

2.449,40%0,45

ÇEYREK ALTIN

4.162,00%-6,49

BİTCOİN

2093317฿%0.394

a

Tip Fakültesi’nin hızlı açılabilmesi için yüklü miktarda para aldılar

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi kapsamında yürütülen soruşturma kapsamında YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı ve eski YÖDAK Üyesi ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Hasgüler tutuklandı.

YÖDAK Başkanı Turgay Avcı hastanede olması nedeniyle mahkemeye çıkarılmazken, Hasgüler ise bugün mahkemeye çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi, Kıdemli Yargıç Meltem Dündar başkanlığında toplandı.

İlk önce tanık olarak dinlenen Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi kalp hastalıkları doktoru Hakan Debeş, Turgay Avcı’nın dün göğüs ağısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldığını, tansiyonunun yüksek olduğunu, gözlem altında bulunduğunu belirtti. Debeş’in, Avcı’ya ileri tetkikler yapılacağını, kalp krizi riski bulunduğunu bu nedenle mahkemeye gelemeyeceğini dile getirmesi ve sağlık raporunu mahkemeye sunması üzerinde Avcı’nın gıyabında yargılanmasına karar verildi.

Ardından tahkikat sorumlusu Ortunç Özbaylı mahkemede yeminli şehadet vererek, Turgay Avcı ve Mehmet Hasgüler’in “irtikap görevin yerine getirilmesi karşılığında para kabul edilmesi, kamu hizmetinde görevli kişinin iltimas karşılığında para alması ve suç gelirini aklama suçlarından” methaldar olduklarını söyledi.

Özbaylı, “HASGÜ” isimli ödeme fişi tespit edildiğini ve KSTÜ tarafından açılacak olan tıp fakültesi konusunun YÖDAK’ın gündemine hızlı bir şekilde alınıp görüşülüp onaylanması amacıyla Avcı ve Hasgüler’e karşılığında yüklü miktarlarda ödeme yapıldığının tespit edildiğini açıkladı.

Özbaylı, yürütülen soruşturma sonucunda okul muhasebesinde mahsup fişi, ödeme fişi ve e-mailler tespit edilerek, emare alındığını ve zanlıların dün tutuklandığını belirtti.

Mahkemede ifade edilen “HASGÜ” isimli ödeme fişi hakkında Hasgüler’in Avukatı Polise üzerinde müvekkilinin imzası olup olmadığını sordu. Polis imza hakkında tespitleri olmadığını aktardı.

Hasgüler’in Avukatı Hasgüler hakkında 7 Mart’ta başlatılan soruşturma kapsamında konu ile ilgili YÖDAK’tan belge alınıp alınmadığını sordu. Polis bazı belgelerin bulunduğunu soruşturmanın geniş kapsamlı sürdüğünü ve kimsenin özgürlüğünü kısıtlamamak için en kısa sürede tahkikatı tamamlamak için çalıştıklarını aktardı.

Özbaylı, soruşturma kapsamında alınacak ifadelerin ve görüntülerin olduğunu belirtti ve zanlı Hasgüler’in soruşturmanın geri kalanına etki edebileceğini aktararak hakkında 3 gün tutuklama talep etti.

Hasgüler’in Avukatı müvekkilinin mesleği gereği saygın bir konumda olduğunu, geçmişinde sabıkası olup olmadığına bakılması gerektiğini ve başlatılan soruşturmanın başından bu yana tahkikata etki etmediğini açıklayarak 3 gün tutukluluk kararına itiraz etti.

Savcı Hasan Boşnak, üniversitenin tıp fakültesi açmasının ivedilikle sağlanması adına zanlılara para verildiğine ve paranın teslim alındığına ilişkin tanık ifadesi bulunduğunu, Zanlı Turgay Avcı’ya üniversite tarafından paranın verilmesini takiben bir gün sonra YÖDAK’ın üniversiteye gerekli izni verdiğinin tespit edildiğini belirtti.

Savcı Boşnak, soruşturmanın geniş kapsamlı sürdüğünü, daha alınacak 7 ifadenin olduğunu ve yüksek mevkiideki yüksek gelirli kişilerin önemli soruşturmalara etki etme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu aktararak, zanlı Mehmet Hasgüler hakkında 3 gün tutukluluk talep etti.

Yargıç Meltem Dündar, Zanlı Mehmet Hasgüler ve Zanlı Turgay Avcı’nın soruşturma amaçlı üç gün poliste tutuklu kalmalarına karar verdi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0