DOLAR

32,5869$% 0.33

EURO

34,7210% -0.15

STERLİN

40,4888£% -0.33

GRAM ALTIN

2.521,33%1,50

ÇEYREK ALTIN

4.305,00%1,29

BİTCOİN

1990198฿%-0.66148

a
  • HABERALKIBRISLI
  • Genel
  • UBP Milletvekili Öztürkler: E-Vize Sistemi ile üniversitelerin problemleri kalkacak

UBP Milletvekili Öztürkler: E-Vize Sistemi ile üniversitelerin problemleri kalkacak

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Güzelyurt milletvekili Ziya Öztürkler, Kanal T’de yayınlanan Gökçe Örnekal’ın hazırlayıp sunduğu Hayata Dair programına katılarak ülke gündeminde etkili olan ‘sahte diploma’ ve son zamanlarda artan ‘kaçak yaşam’ hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kaçak yaşam hakkında açıklamalarda bulunan Öztürkler:
“Kaçak öğrenci en önemli sıkıntımızdan biri, yükseköğrenim adı altında ülkeye gelip kaçak olarak yaşayanlar da artış yaşanıyor.

2017 senesinde muhaceret sistemini tekrardan hayata geçirdiğimizde, İçişleri Bakanlığı muhaceret izni verebilmesi için öğrencinin nereden geldiği, ne zaman geldiği, hangi üniversiteye kayıt olduğu bunları sistemden görebiliyorduk.

Kişi öğrenci adı altında üniversiteye kayıt oluyor, işlemlerini yapmayarak ‘kaçak’ duruma düşüyor. Kaçaklığın sonlanması için E-vize Otomasyon Sistemi ve Düzensiz Göç Merkezi mutlaka devreye girmeli” dedi.

“E-VİZE İLE GELEN ÖĞRENCİ DİDİK DİDİK İNCELENMELİ”
E-Vize Otomasyon Sistemi’nin öneminden bahseden Öztürkler, bu sistemle öğrencinin tüm geçmişinin incelenebileceğini buna göre adaya gelen öğrencilerin takibinin yapılabileceğini belirtti.

Öztürkler, cezaevinde en çok yatanların 4 ülkeden oluşan üçüncü ülke vatandaşlarından olduğunu söyledi ve bu sistemin bir an önce tamamlanarak yürürlüğe girmesi gerektiğini kaydetti.

Öztürkler, bu ülkeden gelen başarılı öğrencilerin de var olduğunu fakat cezaevlerinin yüzde 90’ı bu ülkelerden gelen vatandaşlarla doluyarsa, akademik şartların yükseltilmesi ve E-Vize ile didik didik incelenmesi gerektiğini ifade etti.

Manuel sistemle bu sorunun çözülemeyeceğinden bahseden Öztükler, E-Vize sistemi ile üniversitelerin problemlerinin ortadan kalkacağını açıkladı.

“YARGILAMA SÜRECİ HASSAS OLMALI”
Sahte diploma meselesi hakkında da açıklamalarda bulunan UBP Milletvekili Öztürkler, ülke yükseköğrenimin zarar görmemesi ve soruşturması yapılan isimlerin yargılanma süreçlerinde çok hassas davranılması gerektiğini ifade etti.

Öztürkler konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:
“İlgili kişilerin akademik şartları yerine getirmiyor olduğu görülüyor. İlgili üniversitede sıkıntılar varsa sistemli şekilde yönetilmediyse,

insanlarda bu sisteme alet edildiyse gereği mutlaka yapılacak.”
Ülkenin “sahte diploma” ile anılmaması ve bu olumsuz süreçten nasıl çıkılması gerektiğinden bahseden Öztürkler, YÖDAK içerisinde birçok birimin kuralarak yeniden yapılandırılması ile olabileceğini belirtti.

KKTC üniversitelerinden mezun olan alanında çok başarılı akademisyenler ve iş insanları olduğunu belirten Öztürkler, KKTC üniversitelerinin dibe vurmuş gibi gösterilmesinin doğru olmadığını, eksiklikleri görüp çözüm üretilmesi gerektiğini belirtti.

“DUYGUSAL DAVRANAMAYIZ, HER YANLIŞ ORTAYA ÇIKARILACAK”
‘Usulsüz diploma’ iddialarının ardından Meclis’te kurulan Araştırma Komitesi’nin de başkanı olan Öztürkler komite hakkında da bilgiler verdi.

Komite toplantılarının Meclis ortamında yapılacağını ve her konuşmanın kayıt altında tutanak halinde tutulacağını belirtti.

Gökçe Örnekal’ın “yakın çevrenizden isimlerin de usulsüz diploma meselelerine karıştığı iddiaları gündemde, siz bu konuda nasıl davranacaksınız, nasıl bir yol izleyeceksiniz?” sorusuna karşılık cevap veren Öztürkler: “Diploma usulsüzlüğü hakkında yapılan her yanlışın, kişinin kim olduğuna bakılmaksızın ortaya çıkarılması için çalışacağız” diyerek, bu konuda duygusal davranılamayacağını belirtti.

Öztürkler, YÖDAK, MEB ve Polis Teşkilatı ile birlikte ortak çalışıldığını belirterek “ilk talebimiz kim usulsüz diploma aldıysa gerekenin yapılması yönündedir” diyerek mevcut diplomaların takibinin YÖDAK tarafından yapılacağını, sürecin doğru takip edilebilmesi için Mali Polisi’nin de denetim ve üniversitelerde mali denetimleri yaptığını açıkladı.

Öztürkler son olarak, “yasa yapıcılar olarak ilgili kurumlarla çalışarak, destek vererek, bu süreçten çıkacağız” dedi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Töre, Türk Deniz Kuvvetleri Eski Kurmay Başkanı ile görüştü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0