DOLAR

32,2475$% 0.2

EURO

34,9590% 0.31

STERLİN

41,0331£% 0.38

GRAM ALTIN

2.425,10%0,64

ÇEYREK ALTIN

3.964,00%0,02

BİTCOİN

฿%

a

USARGames 2024 ödül töreni gerçekleştirildi

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı koordinesinde; Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyine (IUSARC) üye üniversitelerin arama kurtarma kulüplerine kayıtlı gençlerin katılımı ile “USARGames 2024 Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları” gerçekleştirildi.

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı koordinesinde; Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyine (IUSARC) üye üniversitelerin arama kurtarma kulüplerine kayıtlı gençlerin katılımı ile “USARGames 2024 Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları” gerçekleştirildi.

“USARGames 2024 Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları” yarışmalarında dereceye giren arama kurtarma ekipleri için, 05 Mayıs 2024 tarihinde Sivil Savunma Teşkilatı Kamelyası’nda ödül töreni düzenlendi. Törene, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Eski Meclis Başkanı Hakkı Atun, Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Kadir Bayraklı ve üniversite yetkilileri katıldı.

USARGames 2024 Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları’nda: Birinci Akdeniz Karpaz Üniversitesi,
İkinci Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, Üçüncü Doğu Akdeniz Üniversitesi oldu.

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla Karaca ödül töreninde yaptığı konuşmada, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı olarak, 2012 yılında tamamen insani maksatlarla oluşturulan Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi ile işbirliği içerisinde yürütülen birçok faaliyetleri bulunduğunu, bunlar arasında en çok ilgi gören faaliyetin gençlerin doğrudan katılım göstererek, afet yönetiminin müdahale safhasında gerçekleştirdikleri uygulamaları tecrübe etme şansı buldukları “Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları olduğunu söyledi.

“Ses getiren bir etkinlik”

Karaca, 2016 yılında ilki gerçekleştirilen oyunların tanınırlığının gün geçtikçe arttığını, bugüne kadar yüzlerce öğrencinin katılımıyla ses getiren bir etkinlik haline geldiğini kaydederek, “Temennimiz, önümüzdeki yıllarda da bu ve benzeri faaliyetlerin artarak devam etmesi, bu vesileyle konseyimizin kuruluş amaçlarından biri olan gençlerin afet yönetimi konusunda daha da bilinçli hale gelmesidir” dedi.

Karaca, farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen öğrencilerin Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma oyunlarında edindikleri bilgi ve becerileri tecrübe ederek, kendi ülkelerinde gerekli durumlarda hazır bulunabileceklerini belirtti. Karaca, ulusal ve uluslararası faaliyetlerde gençlerin arama kurtarma alanında kendilerini geliştirmelerinin ve profesyonel ekipler için birer destek unsuru olarak yetişmelerinin 06 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinde bir kez daha anlaşıldığına vurgu yaparak, Adıyaman’da yürütülen arama kurtarma çalışmaları esnasında önemli katkılarda bulunan gençlere ve ekiplere teşekkür ederken, hayatını kaybedenleri rahmetle andı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre törende yaptığı konuşmada, Sivil Savunma’nın ülkemizin vazgeçilmez bir kurumu olduğunu belirterek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bu tür faaliyetlerin artarak devam etmesinden gurur duyduklarını ifade etti.

Töre, devlet olmanın gereğini yerine getirmenin herkesin görevi olduğunu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir milli devlet olduğunu ifade ederek, Kıbrıs’ta veya dünyanın başka ülkelerinde de doğal afetler olabileceğini, öğrencilerimizin ve Sivil Savunma Teşkilatlarının bunlara hazır olması gerektiğini kaydetti.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

19. Kıbrıs İpek Koza Festivali yoğun katılımla gerçekleşti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0