DOLAR

32,8745$% 0.06

EURO

35,6596% -0.08

STERLİN

42,4385£% 0.03

GRAM ALTIN

2.547,42%0,10

ÇEYREK ALTIN

4.179,00%-0,49

BİTCOİN

2182606฿%-1.02873

a

Yasal olmayan plaj hizmet ücretleri iade edilecek…

Tüketici Dernekleri, yurttaşların, yaz mevsimi boyunca ödeyecekleri “yasal olmayan” plaj hizmet ücretlerinin fiş, makbuz ve ödeme belgelerini teslim ve talep edecek tüketicilere, toplam ödemeleri plaj işletmecilerinden talep edip, iade ettirileceğini aktardı.

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Hasan Y. Işık ile Tüketiciler için Kaliteli Yaşam Derneği Başkanı Ahmet Yıldırım’ın yaptığı ortak açıklamada, Anayasanın 38. maddesi ve 26/93 sayılı “Plajların Kullanım ve Denetim Yasası”nın plajlara yurttaşların girmesinin kimse tarafından engellenemeyeceği ve “Plaja Giriş Ücreti” alınamayacağını öngördüğünü açıkladı.

Anayasanın, yasanın yürütülmesini ve denetim görevini de İçişleri Bakanlığına verdiği ifade edilen açıklamada, şunlar aktarıldı:

“Yurttaşların plajlara girmeleri engellenmesine ve fahiş ücretleri bizzat plaj işletmecilerinin tespit etmesi ve haraca zorlamalarına seyirci kalmaktadır. Yurttaşları plajlara girmelerini engellemek Anayasal ve yasal haklara aykırı ve suç olduğunu Konfederasyonumuz İçişleri Bakanlığına bildirmekte ve görevini yapması için uyarmaktadır.

Yaz mevsimi boyunca ödeyecekleri Yasal Olmayan plaj hizmet ücretleri fiş, makbuz ve ödeme belgelerini teslim ve talep edecek tüketicilere toplam ödemeleri plaj işletmecilerinden talep edip iade ettirileceğini Konfederasyonumuz tüketicilere önemle duyurmaktadır.

Tüketiciler plajlarda yaşadıkları maddi mağduriyet olan yasa dışı ücretlerin bedelini İçişleri Bakanı Dursun Oğuz “İyi İdare Yasası” kapsamında münferiden ayrı ayrı her tüketiciye ödemek zorunda olduğunu Konfederasyonumuz önemle vurgulamaktadır.

Konfederasyonumuz gerekli hukuksal işlemleri tüketicilerin müracaatları üzerine ‘Tüketicileri Koruma Yasası’ kapsamında ‘Ekonomi Enerji Bakanlığı’ bünyesinde bağımsız olarak oluşturulmuş bulunan “Tüketici Hakem Heyetinde” başlatacaktır.”dedi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

3 işyeri hakkında yasal işlem başlatıldı…

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0