DOLAR

32,4451$% 0.04

EURO

34,4812% -0.09

STERLİN

40,3694£% -0.05

GRAM ALTIN

2.484,43%0,06

ÇEYREK ALTIN

4.216,00%-0,07

BİTCOİN

2046871฿%-3.43478

a

YDP ve MP’den önemli “birleşme” açıklaması

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, Genel Başkan Yardımcıları Turan Büyükyılmaz, Erşah Sabit Yılmaz, Mehmet Tunçtürk, Lefkoşa ilçe başkanı Ali Birsen ve parti üst düzey yetkililerinden oluşan heyet, bugün Milletin Partisi’ni ziyaret etti.

Görüşme sonrası YDP Genel Başkanı Arıklı ile Milletin Partisi Genel Başkanı Bertan Zaroğlu birlikte gerçekleştirdiği basın açıklamasında iki partinin birleşme konusunu yetkili kurullara götürme kararı aldıklarını duyurdu.

“POLEMİK VE TARTIŞMA KONULARINI GERİDE BIRAKTIK”

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, kardeş parti olarak adlandırdığı Milletin Partisi’ni ziyaret ettiklerini ve Bertan Zaroğlu ile kurucuların tamamının Yeniden Doğuş Partisi’nin kuruluşuna büyük emekler verdiğini yineledi.

Geçmişte Yeniden Doğuş Partisi’nden kopuş yaşanırken Zaroğlu ile arasında bir takım tartışmaların da yaşandığını ifade eden Arıklı, “Hep söylüyorum, barışmasını bilmeyenler savaşmamalı. Geçmişte aramızda yaşanan polemik ve tartışma konularını geride bıraktık. Zaroğlu bizim çocuğumuz. Partimizin kuruluşunda büyük emekleri vardır” dedi.

Görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini belirten Arıklı, birleşme konusunu yetkili kurullara götürüp, değerlendirme kararı aldıklarını ifade etti.

Arıklı, yetkili kurullarda olumlu bir karar çıkması durumunda ise bir tüzük kurultayı yapma ihtiyacının doğacağını dile getirdi.

“YDP, ZAROĞLU VE EKİBİNİN YUVASI”

Birleşmenin Yeniden Doğuş Partisi’nin kurultay süreciyle herhangi bir alakasının olmadığını ifade eden Arıklı, Milletin Partisi ile birleşme durumunda kurultayda herhangi bir şekilde oy kullanmayacaklarını vurguladı.

Arıklı, Yeniden Doğuş Partisi’nin Milletin Partisi Başkanı ve ekibinin yuvası olduğunu ve bunu yuvaya dönüş olarak nitelendirebileceklerini söyledi.

 

“YDP, HER ZAMAN KALBİMDE”

Milletin Partisi Genel Başkanı Bertan Zaroğlu gerçekleştirdiği konuşmasında, Yeniden Doğuş Partisi’nin geçmişte uzun yıllar, birlikte mücadeleyle kurulmuş bir siyasi parti olduğunu, ülkenin kronikleşmiş sorunlarına karşı şiddetli bir muhalefet, olumlu bir katkı neticesinde bir yol ayrılığı yaşandığını söyledi.

Zaroğlu, yol ayrılığının temelinin Erhan Arıklı ile arasında olan anlaşmazlıktan kaynaklandığını ve çocuğu gibi gördüğü Yeniden Doğuş Partisi’nin her zaman kalbinde olduğunu dile getirdi.

Zaroğlu’nun açıklamaları:

“Her iki partinin tabanından da birleşim ve birlikte hareket etme noktasında çok ciddi baskılar vardı. İki defa hayır dediğimiz bu olayın, aslında partimizin yetkili kurulları tarafından değerlendirilip, olumlu ve ya olumsuz şekilde ifade edilmesinin en doğru şekilde olacağına kanaat getirdik. Bu süreçte başkan ve heyeti tekrar nezaket göstererek partimizi ziyarete geldi. Bu ısrarcı tavırlarını çok olumlu bir adım olarak değerlendiriyorum.”

“TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİYLE BERABER BİRLEŞME GERÇEKLEŞEBİLİR”
Ülkede siyasi istikrarın sağlanması adına seçim barajının arttırılması ve siyasi partilerin ittifakının önünün açılması gerektiğini her platformda ülke adına dile getirdiğini belirten Zaroğlu, Yeniden Doğuş Partisi’nden gelen teklifleri yetkili kurumlara götürerek, olması durumunda ise tüzük değişikliğiyle beraber bu birleşmenin gerçekleşebileceğini dile getirdi.

Tekliflerin değerlendirileceğini ve YDP kurultayında bir taraf olmadıklarını kaydeden Zaroğlu, bu birleşmenin iyi niyet çerçevesinde bir araya gelerek ülkeye hizmet etme adına olduğunu söyledi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0