DOLAR

32,5055$% 0.08

EURO

34,8005% -0.04

STERLİN

40,4689£% -0.65

GRAM ALTIN

2.492,13%0,32

ÇEYREK ALTIN

4.254,00%0,23

BİTCOİN

2086350฿%1.07814

a

YÖDAK Genel Sekreteri Refiker’e ek tutukluluk

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KSTÜ) yürütülen “sahte diploma” ve “yolsuzluk” soruşturması kapsamında
YÖDAK Genel Sekreteri Derviş Refiker “rüşvet aldığı” iddiasıyla dün akşam tutuklanarak bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesine çıkarıldı.

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde yürütülen “sahte diploma” ve “yolsuzluk” soruşturması kapsamında tutuklanan YÖDAK Genel Sekreteri Derviş Rekirer mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şehadet veren Polis Memuru Ortunç Özbaylı, Zanlı Derviş Refiker’in dün akşam “görevini yerine getirme şarıyla para alma (ödül olarak para alma)” ve “kara para aklama” suçlarından tutuklandığını belirtti.

Özbaylı mahkemede, Zanlı Refiker’in KSTÜ Tıp Fakültesi’nin açılmasını hızlandırmak için toplamda 700 Euro ve 800 Dolarlık ödeme fişlerinin ve Airpod kulaklığın tespit edildiğini açıkladı. Bahse konu fişlerin Güzelyurt, Lefkoşa ve Girne’den alındığnın tespit edildiği açıklandı.

Özbaylı, bahse konu 800 Dolarlık ödeme fişinde Zanlı Fekir’in imzasının olduğunun tespit edildiğini, zanlının ifadesinde bahse konu fişteki imzanın kendi imzasını benzediğini fakat imzanın kendisine ait olup olmadığını hatırlayamadığını söylediğini belirtti.

Zanlı Refiker’in Avukatı, müvekilinin 2 sene önceki mevzuyu hatırlayamamasının normal olduğunu dile getirdi. Avukat ayrıca müvekkilinin ifade ve izahat vermeye hazır olduğunu tekrardan ifade alınmasını gerektiğini istedi.

Polis, YÖDAK Binasında yapılan araştırmada düzenlenen evrakta Derviş Refiker’e ait 800 Dolar evrak bulunduğu, 1 cep telefonu şirketine ait faturanın arkasında yazılı airpod kulaklık ve 300 Dolar yazıldğı tespit edildiğini açıkladı.

Polis mahkemede ayrıca zanlı Refiker’in fakülte açılmasına oy verme yetkisinin bulunmadığını fakat konuyu gündeme alma yetkisi olduğunu belirttti.

Polis, 3 evrak üzerine ifadelerin alındığını, 2 görgü tanığının dinlendiğini ve tanıkların ifadesinde, kapalı zarf içerisinde Refiker’in para aldığını söylediklerini belirtti.

Huzurunda verilen şahadetleri dinleyen Yargıç, daha alınacak ifadeler ve emareler olduğunu belirterek Zanlı Derviş Refiker hakkında 3 gün tutukluluk emri verildiğini açıkladı.

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Koruma Polisi Avcil’e ek tutukluluk kararı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0