DOLAR

32,5038$% 0.08

EURO

34,7826% -0.12

STERLİN

40,2943£% -1.04

GRAM ALTIN

2.491,59%0,30

ÇEYREK ALTIN

4.252,00%0,18

BİTCOİN

2084559฿%0.62734

a

Arıklı: Holguin, KKTC Siyasi partileri arasında ayrımcılık yaptı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı BM Genel Sekreteri Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın ülkede siyasal partileri ziyaretlerinde YDP ile görüşmemesini eleştirdi.

YDP Genel Başkanı Arıklı, Holguin’in hükümette bulunan YDP ile görüşmemesi ile tarafsızlığını kaybettiğini açıkladı.

Arıklı ayrıca Toplu Taşıma İzinleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Arıklı’nın konuşmasından öna çıkan başlıklar:

“Siz bir zemin yoklamak için buraya geldiniz. Bir zemin var mı yok mu diye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde temaslarda bulunuyorsunuz. Ama sırf federasyona karşı diye bir siyasi partiyi veya o ülkenin Dışişleri Bakanlığı ile görüşmeyi düşünmüyorsunuz, reddediyorsunuz. Sayın Holguin bu konuda mutlak surette bir açıklama yapmak zorundadır.

Sayın Cumhurbaşkanı’na da buradan sesleniyorum. kendisini bir kez daha ziyaret ettiğinde Sayın Cumhurbaşkanı sormalıdır.  “Siz hangi hak ve yetkiyle Kuzey Kıbrıs, Türk Cumhuriyeti’nde temsil edilen siyasi partiler arasında ayrım yapıyorsunuz? Hangi hak ve yetkiyle Yeniden Doğuş Partisi’ni ötekileştiriyorsunuz?”

Bunu Sayın Cumhurbaşkanı’nın sorması elzemdir. Sayın Holguin’i şiddetle kınıyoruz.

TOPLU TAŞIMA İZİNLERİ

İtiraz kurulu bağımsız bir kurumdur. Gündemi İtiraz Kurulu’nun başkanı belirler. Itiraz Kurulu izin vermez.

Itiraz Kurulu İzin Kurulu’nun vermiş olduğu bir takım kararlara yapılan itirazları denir. Bakanın ne İtiraz Kurulu’nun ne de İzin Kurulu’nun gündemini belirleme yetkisi de yoktur.

İtiraz Kurulu Cuma günü yapmış olduğu toplantıda zannediyorum cuma günü sadece üç konuda karar vermiştir.

O da öğrenci taşıma izinleriyle ilgili daha önceden İzin Kurulu’nun reddettiği izin. Taşıma izinleriyle alakası yoktur. “T” izinleriyle de alakası yoktur.

Şimdi itiraz kurulun veya izin kurulunun her toplandığında bazı rant çeneleri ortaya bir takım dedikodular atarlar. Sosyal medyadan bir takım paylaşımlar yaparlar. Sayın Tufan Erhürman’ı kastetmiyorum ama Meclis dışındaki bir siyasi partinin genel başkanı da sazan gibi bunları atlar.

Aç bir itiraz kuruluna sor, de ki kardeş nedir? Hangi konularda karar aldınız? Gerekçesi nedir?

İtiraz durumunda değerlendirilen bu üç izinin de konusu tamamen öğrenci taşıma izinleri ile taşıma izinleri alakalıdır. O da bir tanesi kapsar.

Öğrencileri gece getirdiğinde üniversiteye kadar bıraksın izni. Çünkü gece vakti öğrenci geliyor havaalanından buraya, merkeze ya da kalaağı üniversiteye gidemiyor, ortada kalıyor. Taksi çağırsa astronomik fiyat. Giden zaten taksiyle gider.

İki tanesi de daha önceden alınmış olan izinde bir değişiklik yapılmış. O da okulların açık olduğu süre içerisinde öğrenip taşısınlar şeklinde düzeltme yapılmış.

CİDDİ BİR RANT SÖZ KONUSU
Meclis Komitesi kurulur mu kurulmaz mı gerçekten ben de merak ediyorum.

Bu 23 bin civarındaki izin hangi yetkiyle kimlere verildi ve hangi tarihlerde verildi? Bir komite kurulsa, hükümet de değerlendirse, bu komiteye onay verse de bir baksak kimin döneminde ne kadar verildi, kimlerin ne kadar izin var?

Gerçekten ciddi bir rant var. Yani bir taraftan tekelleşmeden bahsediyoruz, bir taraftan da başkalarının izin almasına karşı çıkıyoruz. 15, 20, 30, 40 tane izin olanlar var. Almış kiralıyor, oturduğu yerden para kazanıyor.

Tufan Erhürman’ın dediği gibi A4 kağıda verilmiş olan izni korkunç paraları satıyor. Başkasına verildiğinde de kıyamet kopartıyor.
Çünkü elindeki iznin değeri düşecek. O rantın değeri düşecek. Bunun için ortalığa ayağa kalıyorlar. Hayır illa gideceksin taşımacılık yapmak istiyorsan o adamın elindeki izni kiralayacaksın.

Bunun yolu rekabet açmak. Herkes isteyen, bu işi yapabilen, bu işten ekmek yiyen herkes alsın.

Niye birilerinin tekelinde olacak? Geçmişte verilmiş, birilerinin tekerine verilmiş. Bu hala devam mı etsin? Başkasına izin verdiğinde bunlar hemen ortaya çıkıp yaygara yapıyorlar.

Birileri de bana da, “vay efendim niye verdiniz, hangi gerekçeyle verdiniz? Acaba bu işten ne aldınız?” diye soruyor.

Bu ülkede 20 bin küsür izin var. Birileri bu işten ciddi şekilde rant elde ediyor. O rantın değerini azaltmanın yolu ya da ortadan kaldırmanın yolu, bu işi yapmak isteyen, yapabilecek, bu işten ekmek yiyebilecek olan herkese uygun şartlarda İzin verilmesidir.

“BİR KERE ‘T İZNİ’ VERDİM KIYAMET KOPTU”
Şimdiye kadar kimseye izin vermedim sadece son dönemde bir izin verdik. Kıyamet koptuü, onu da 8 Şubat tarihinde iptal ettik. Gerekçesi taşımacılık yapan sektör temsilcilerinin yeterince o kurulda, olmadığı gerekçesiydi.

Dolayısıyla, Şu anda da bir yasal düzenleme yapılıyor. O yasal düzenlemede de bundan sonra verilecek olan ilgilerin hangi kriterlere göre verileceği belirlenecek.

Burada yine hep birlikte tartışırız. Ve buradaki rantı da bitirmenin önlemenin yolunu hep birlikte buluruz. Şirketleşme konusunda çalışmalar devam ediyor ama orada bir çıkıntılık oldu.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ertuğruloğlu: Masaya iki devlet olarak oturalım

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0