DOLAR

32,4263$% 0.21

EURO

34,5442% 0.32

STERLİN

40,4422£% 0.36

GRAM ALTIN

2.451,63%0,55

ÇEYREK ALTIN

4.166,00%-6,47

BİTCOİN

2097009฿%0.91598

a

Canaltay: Askerlik konusunda gençlerin endişeleri var

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gazimağusa Milletvekili Resmiye Eroğlu Canaltay,  “Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi”  hakkında Meclis Genel Kurulu’nda konuştu.

UBP Milletvekili Canaltay’ın konuşmasından öna çıkanlar:

“Meclise sunduktan sonra gerek Güvenlik Kuvvetleri ile gerekse buradaki Komite Toplantısı’nda yaptığımız toplantılarda görüşmeler gerçekleştirdik. Tabii ki yasanın bazı maddeleri kabul edilmedi.

Çünkü askerin de kendine göre bazı endişeleri vardı, biz ateşkeste olduğumuz için ve nüfus sayısı olarak da fazla bir nüfusumuzun olmamasından dolayı askerlik konusunda gençler endişelerini de dile getirdiler.

Tabii ki biz Ulusal Birlik Partisi olarak gençlere her zaman için önem veren bir ülke ve bir partiyiz. Çünkü biliyoruz ki gençler bir ülkenin serveti, gücü… Ve bizlerin amacı gençlerin sorunlarına çözüm üretebilmektir.

Muhalefet yetkilileri vicdan-i ret yasasıyla bu yasanın görüşülmesini istediler. Vicdan-i ret yasasıyla görüşülmesinin söylediği bir sebebi vardı. Bizim bu yasayı acilen geçirmemiz lazımdı.

Çünkü o iki yasanın da farklı olduğunu bilincindeydik. Aynı zamanda da burada vicdan-i ret daha da tartışılmalı ve daha fazla pişirilmesi gerekli bir yasadır.

YASAYI OKUSALARDA ANLAŞILMIYOR
Genelde anlatıyoruz fakat yasayı da okusalar bile çok fazla belki de anlaşılamıyor.

Yükseköğrenime bir bedelli hakkı veriliyor. Yükseköğrenim yapmayanlara burada bir af getiriyorum.
Bunu tekrardan belirtmek istiyorum. Yüksekokul, lisans mezuniyetinden sonra bir yıl içinde başvurmayanlar, yedek subaylık yoklamasına katılmayıp yoklama kaçağı olanlar.

Master, doktora ve lisans yaparken erteleme bitiş halinden itibaren üç ay içerisinde başvuru yapmadıklarından dolayı yoklama kaçağı olanlar çalışma süresi tamamladıktan sonra on iki ay içerisinde başvuru yapmayanlar veya başvuru yapıp askerlik yükümlülüğünü yerine getiremeyenler.

Bedelli kapsamında olup askerlik asker kaçağı olanlar bu değişiklik yasası bugün burada geçtikten sonra Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra Bu değişiklik yasasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde müracaat ettikleri ve asgari ücretin on katına ek olarak aylık brüt asgari ücretin üç katı tutarında Türk Lirası ödedikleri takdirde bir ay hizmet yapmak koşuluyla askerlik mükellefiyetlerini yerine getirmiş sayılacaklar.

Doktora eğitimine devam ederken süre ve yaş sınırlamalarına takılanlar için 31 Temmuz 2025’e kadar uzatma hakkı belirlenmiştir.

Bir de yine ikinci maddede “mezuniyet tarihinden” veya “tamamlamaktan vazgeçtiği” ifadesi çıkarılmıştı.

Bunun yerine bu değişiklik “mezuniyet tarihini erteleme”, bitiş tarihleri arasındaki farklılıktan dolayı yaşanan mağduriyetlerin önüne de geçirilmişti.

Tabii ki biz bu yasaya sunduğumuzda diğer 2-3 maddemiz daha vardı. bu 2-3 maddemiz evet askerin kendi düşünceleri doğrultusunda biz de onların görüşlerine saygı göstererek bu maddeleri geçirdik ama dediğim gibi geçmeyen maddelerimiz de vardır.

Biz geleceğimize ne kadar sahip çıkarsak bu ülkenin de o kadar aydınlığa çıkacağına inanıyorum.”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0