DOLAR

32,8678$% 0.04

EURO

35,6588% -0.09

STERLİN

42,4336£% 0.01

GRAM ALTIN

2.549,82%0,20

ÇEYREK ALTIN

4.185,00%-0,31

BİTCOİN

2176177฿%-1.46268

a

Bilim insanlarının gözü Satürn’de: Yaşam belirtileri ortaya çıktı!

Uzayda yaşamın olup olmadığı sorusu, yüzyıllardır insanlık tarihinin en merak edilen soruları arasında yer aldı. Bu sorunun cevabını bulmak için birçok bilimsel araştırma yapıldı. Bu konuda daha önce de adından söz ettiren Satürn, önemli bulgulara konu olmaya devam ediyor.

Satürn uydusu Enceladus, yaşanabilir bir okyanusa ev sahipliği yapıyor

Satürn, birçok bilinmeze ev sahipliği yapıyor. Özellikle uydularında yapılan incelemeler, yıllar boyunca gökbilimcileri şaşırttı. Son olarak Satürn’ün en büyük altıncı uydusu olan Enceladus, yaşamın izleriyle ilgili önemli bulgularla gündeme geldi. Uyduda yer alan bir okyanusun yaşam için gerekli olan yapı taşlarına sahip olduğu ortaya çıktı.

Southwest Araştırma Enstitüsü’nden bilim adamı Christopher Glein, konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı;

Dünyadaki yaşam için gerekli olan temel unsurlardan birinin Enceladus okyanusunda yüksek miktarda bulunması gerektiğine dair kanıt bulduk. Bu, Enceladus’un önceden düşünülenden daha yaşanabilir olduğunu gösteriyor.


Artemis I görevi başarısız oldu! NASA, yeni uçuş için tarih verdi

Artemis I görevi başarısız oldu! NASA, yeni uçuş için tarih verdi

Geçtiğimiz haftalardaki başarısız deneme ardından Artemis I göreviyle ilgili açıklama yapan NASA, yeni fırlatma tarihini açıkladı.

Çalışmanın verileri, NASA’nın Cassini sondasından elde edildi. Minerallerin Enceladus uydusunun okyanusunda nasıl çözüldüğünü simüle eden ve araştırmacıların uydudaki fosfor miktarını ölçmesini sağlayan araştırma, Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda yayınlandı. Öte yandan bilim insanları, Enceladus uydusunu olası bir yaşam alanı olarak görüyor.

Enceladus

Uydu ilk kez bu tür haberlerle gündeme gelmiyor. Geçtiğimiz yıl Enceladus uydusunun buzlu kabuğunun altındaki gizli okyanusta bilinmeyen bir metan üreten süreç yaşanıyor. Uydudan fışkıran dev su bulutları, uzun zamandır bilim insanlarının dikkatini çekiyor. Bilim insanları Dünya okyanuslarının dibindeki hidrotermal menfezlerle ilişkili belirli moleküllerin (özellikle dihidrojenmetan ve karbondioksitin) nispeten yüksek konsantrasyonunu tespit etti.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yaşam olmadan kirlendi! Mars’ta tonlarca çöp birikti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0