DOLAR

32,3607$% 0.17

EURO

34,4602% -0.71

STERLİN

40,3340£% -0.67

GRAM ALTIN

2.437,27%-0,95

ÇEYREK ALTIN

4.161,00%-0,98

BİTCOİN

2094399฿%-4.14469

a

Kamera titreme sorunu çözüldü! iOS 16.0.2 güncellemesi yayınlandı

Geçtiğimiz haftalarda tanıtılan iPhone 14 serisi, sosyal medya uygulamalarında yaşanan kamera titreme sorunu ile gündeme gelmişti. Apple, iOS 16.0.2 güncellemesinde kamera sorunu başta olmak üzere birçok sorunu giderdiğini duyurdu.

Apple, geçtiğimiz günlerde iPhone kullanıcılarının ilk iki günde yüzde 11’inin iOS 16’ya geçtiğini duyurdu. iOS 15 güncellemesini ise ilk iki günde sadece yüzde 8’lik bir kesim yükledi. Köklü değişiklikler ile karşımıza çıkan iOS 16, bazı sorunları da beraberinde getirdi.

Kamera titreme sorununun iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinin ana kamerasında yer alan ikinci nesil OIS teknolojisi nedeniyle oluştuğu tahmin ediliyor. Yeni güncelleme, kamerada yaşanan titreşim sorununu gideriyor.

Apple, iOS 16 ile birlikte kopyala/yapıştır sistemini daha da kolay hale getirdiğini duyurdu. Bazı kullanıcılar, yeni özelliği kullanırken sorun yaşadıklarını bildirdi. Güncellemeyle birlikte, uygulamalar arası içerik kopyalamak için istenen izin sıklığı azaltıldı.

Ekran değişimi gerçekleşen ve iOS 16 kurulan iPhone X, XR ve iPhone 11 modellerinde dokunmatik algılama sorunu yaşanıyor. Apple, yeni güncellemeyle bu sorunun da giderildiğini duyurdu.

Şirket, güncellemenin iOS 16 kurulu tüm telefonlara geldiğini açıkladı. Güncellemeyi yapmak için Ayarlar menüsünde Genel sekmesine tıklayarak güncelleme yapabilirsiniz.

Kilitli Ekran
Yeniden tasarlanan Kilitli Ekran favori fotoğraflarınızı göstererek, font stillerini özelleştirerek, araç takımlarını görüntüleyerek ve daha fazlası ile Kilitli Ekran’ınızı kişiselleştirmenin yeni yollarını sunar
Birden fazla Kilitli Ekran yaratabilir ve aralarında kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz.

Kilitli Ekran galerisi, Kilitli Ekran’ınız için kişiselleştirilmiş önerilerin yanı sıra Apple tarafından hazırlanmış koleksiyonlar sunar. Kilitli Ekran’ınızdaki tarih ve saat görünümünü özelleştirmek için font ve renk seçenekleri Kilitli Ekran’daki araç takımları hava durumu, pil düzeyi, yaklaşan takvim etkinlikleri gibi bilgileri ve daha fazlasını tek bir yerde gösterir.

Yeni bir efekt, fotoğraftaki nesneyi saatin önüne getirir (iPhone XS ve daha yenisi). Fotoğraf stilleri Kilitli Ekran’daki fotoğrafların renk filtresini, renk tonlarını ve font stilini birbirine uyumlu hale gelecek şekilde değiştirir. Bildirimler, Kilitli Ekran’ınızın altında görünür ve genişletilmiş liste, grup ve sayı olarak görüntülenebilir.

Odak
Kilitli Ekran bağlantısı, Kilitli Ekran’ınızı bir odağa bağlar böylece ilgili Kilitli Ekran’a geçerek bir odağı etkinleştirebilirsiniz. Odak filtreleri; Takvim, Mail, Mesajlar, Safari ve üçüncü parti uygulamaları gibi uygulamalarda dikkat dağıtıcı içerikleri gizler.

Sadeleştirilmiş ayarlama adımları, ayarladığınız Odak’la ilgili uygulamaları ve araç takımlarını içeren kişiselleştirilmiş Kilitli Ekran ve Ana ekran önerileri ile Odak’ı daha kolay ve hızlı kullanmaya başlamanızı sağlar

Mesajlar
Bir mesajı gönderdikten sonra 15 dakika içinde düzenleyebilirsiniz ve alıcılar düzenlemelerin bir kaydını görebilir. Göndermeyi geri alma, mesajı gönderdikten sonra 2 dakika içinde geri almanızı sağlar. Okunmadı olarak işaretleme bir yazışmanın anımsanmasını kolaylaştırır.

Mesajlar’daki SharePlay özelliği, arkadaşlarınızla mesajlaşırken aynı zamanda onlarla film izleme, müzik dinleme, oyun oynama gibi etkinliklerin keyfini çıkarmanıza izin verir. Ortak çalışma, başkalarını Mesajlar aracılığıyla bir dosya üzerinde ortak çalışmaya davet etmenizi ve biri paylaşılan projede düzenleme yaptığında güncellemeleri almanızı sağlar.

Mail
İyileştirilmiş arama daha doğru ve tam sonuçlar verir ve siz yazmaya başlar başlamaz öneriler sunar
Göndermeyi geri alma, gönderme düğmesine bastıktan sonra 10 saniye içinde bir iletiyi göndermekten vazgeçmenize izin verir.
 E-postaları belirli bir günde ve saatte göndermek için zamanlanmış gönderme
Anımsatma özelliği, bir e-posta hakkında anımsatılmak için tarih ve saat belirlemenize izin verir.

Safari ve Geçiş Anahtarları
Paylaşılan Sekme Grupları, bir sekme grubunu başkalarıyla paylaşmanızı ve birlikte çalışırken güncellemeleri anında görebilmenizi sağlar. Sekme Grubu başlangıç sayfaları her Sekme Grubu için farklı arka plan görüntüleri ve favorileriyle özelleştirilebilir.

Sekme Grupları’ndaki iğnelenmiş sekmeler her Sekme Grubu’nda en çok gidilen web sitesini iğnelemenizi sağlar. Safari web sayfası çeviri özelliği Türkçe, Tayca, Vietnamca, Lehçe, Endonezce ve Felemenkçe web sayfaları için dil desteği ekler.

Geçiş anahtarları, parolalar yerine daha kolay ve güvenli giriş yapma yöntemi sunar. Geçiş anahtarlarını iCloud Anahtar Zinciri aracılığıyla eşzamanlama, geçiş anahtarlarınızın uçtan uca şifreli tutulmasını ve tüm Apple aygıtlarınızda kullanılabilmesini sağlar.

Görsel Araştır
Nesneyi arka plandan kaldırma özelliği bir görüntüdeki nesneyi ayırarak onu Mail ve Mesajlar gibi uygulamalara kopyalayıp yapıştırabilmenizi sağlar (iPhone XSiPhone XS Max, iPhone XR ve daha yenisi)

Siri
Kolay Kestirmeler ayarlaması, uygulamaları indirir indirmez hiçbir ön ayar yapmadan kestirmeyi Siri’yle çalıştırmanızı sağlar (iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve daha yenisi). Yeni bir ayar, göndermeden önce Siri tarafından onayınız istenmeden mesaj göndermenizi sağlar.

Dikte
Yepyeni Dikte deneyimi metin yazma ve düzenleme için sesinizi ve klavyeyi birlikte kullanmanızı destekler (iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve daha yenisi).

Harita
Çok duraklı rotalar, Harita’da güzergâhınız üzerinde on beşe kadar durak eklemenizi destekler.
Harita’daki toplu taşıma kartları, onları Cüzdan’a eklediğinizde Harita’dan çıkmadan düşük bakiyeleri görmenizi ve kartınızı doldurmanızı sağlar. Toplu taşıma ücretleri San Francisco Körfez Bölgesi’nde, Londra’da, New York’ta ve San Diego’da yolculuğunuzun ne kadar tutacağını gösterir.

Ev
Yeniden tasarlanan Ev uygulaması akıllı ev aksesuarlarınız arasında dolaşmayı, onları düzenlemeyi, görüntülemeyi ve denetlemeyi kolaylaştırır. Ev sekmesi, tam bir ev görünümü için artık tüm aksesuarlarınızı, odalarınızı ve ortamlarınızı tek bir sekme altında birleştirerek evinizin tamamını bir bakışta görmenizi sağlar.

Işık, klima, güvenlik, su, hoparlör ve TV kategorileri, odalara göre organize edilmiş ilgili tüm aksesuarlara hızla erişmenizi sağlar ve daha ayrıntılı durum bilgisi görüntüler. Yeni kamera görünümü, Ev sekmesinde önde ve ortada en fazla dört kamerayı gösterir. Ekranı kaydırarak evinizdeki diğer kamera görünümlerine de bakın. Yeniden tasarlanan aksesuar kutuları, kategorilerine göre rengiyle eşleşen ve görsel olarak daha tanınabilir simgeler ve daha hassas aksesuar denetimleri için yeni davranışlar sunar.

Sağlık
İlaçlar özelliği; ilaçlarınızı, vitaminlerinizi ve takviyelerinizi liste, özel plan ve anımsatıcı yaratarak ve zaman içerisindeki kayıtlarınızı görüntüleyerek takip etmenize ve yönetmenize yardımcı olur. Döngü sapma bildirimleri kaydettiğiniz âdet döngüleriniz seyrek âdet, düzensiz âdet, uzun süreli âdet veya sürekli lekelenme gösterdiğinde sizi uyarır.

Sağlık Paylaşma davetleri, sevdiklerinizin sağlık verilerini sizinle kolay ve güvenli bir şekilde paylaşmalarına izin verir. Sağlık Paylaşma anımsatıcıları, sevdiklerinizle paylaştığınız sağlık verileri ile ilgili şeffaflık ve denetim verir.

Aile Paylaşımı
İyileştirilmiş çocuk hesabı ayarlaması, yaşa uygun ortam sınırlamalarını da içeren doğru ebeveyn denetimleri ile çocuk hesaplarının yaratılmasını kolaylaştırır. Çocuk için aygıt ayarlama, çocuğunuz için seçtiğiniz ebeveyn denetimlerine sahip yeni bir iOS veya iPadOS aygıtını kolayca ayarlamanız için Hızlı Başlangıç’ı kullanmanızı sağlar.

Mesajlar’da Ekran Süresi istekleri, çocuğunuzun isteklerini onaylamanızı ya da reddetmenizi kolaylaştırır.
Aile Denetim Listesi çocuğunuzun ebeveyn denetim ayarlarını güncelleme, konum paylaşımını açma veya iCloud+ aboneliğinizi herkesle paylaşabileceğinizi anımsatma gibi ipuçları ve öneriler sunar.

Güvenlik Denetimi
Ayarlar’da yeni bir bölüm olan Güvenlik Denetimi, aile içinde veya partnerleri tarafından şiddet görmeleri durumunda kişilerin başkalarına verdikleri erişimi hızlıca sıfırlamasına yardım eder. Acil sıfırlama; Bul aracılığıyla konum paylaşımının etkisizleştirilmesi, uygulamalarda gizlilik izinlerinin sıfırlanması ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm kişiler ve uygulamalar arasında erişimin sıfırlanması için hızlıca harekete geçmenize izin verir. Paylaşımı ve erişimi yönetme, hangi uygulamaların ve kişilerin bilgilerinize erişebileceğini gözden geçirmenize ve özelleştirmenize yardımcı olur.

Erişilebilirlik
Büyüteç’teki kapı algılama; kapının yerini bulur, çevresindeki işaretleri ve sembolleri okur ve kapının nasıl açılacağı ile ilgili yönergeler verir (iPhone 12 Pro ve iPhone 13 Pro). Apple Watch yansıtma, Apple Watch’un tamamen iPhone’dan denetlenmesini sağlar ve Apple Watch’unuzdan en iyi şekilde yararlanmak için iPhone’daki Anahtarla Denetim’in, Sesle Denetim’in veya diğer yardımcı özelliklerin kullanılmasını destekler.

Arkadaşlar kumandası, birden fazla oyun kumandasını bir kumandada birleştirerek bilişsel güçlükleri olan kullanıcıların oyun oynarken bakıcılarından veya arkadaşlarından destek almasına yardımcı olur.
VoiceOver artık Bengalce (Hindistan), Bulgarca, Katalanca, Ukraynaca ve Vietnamca da dahil 20’den fazla yeni dilde kullanılabilir.

Bu sürüm başka özellikler ve iyileştirmeler de içerir:
Fitness uygulaması, günlük Hareket hedefinize ulaşmak için harcadığınız tahmini kalori miktarını belirlemek için iPhone’un hareket sensörünü kullanarak Apple Watch’unuz olmasa bile fitness hedeflerinizi takip edip bu hedeflere ulaşmanızı sağlar

AirPods Pro (2. nesil) desteği
Kişiselleştirilmiş Uzamsal Ses; AirPods (3. nesil), AirPods Pro (1. ve 2. nesil), AirPods Max ile daha hassas ve sarmalayan dinleme deneyimi sunan Uzamsal Ses için bir kişisel profil yaratmak amacıyla iPhone’da TrueDepth kamerayı kullanır.

FaceTime’daki Handoff FaceTime aramalarını iPhone’unuzdan iPad’inize veya Mac’inize ya da iPad’inizden veya Mac’inizden iPhone’unuza sorunsuz bir şekilde taşımanıza izin verir
Memoji güncellemeleri daha fazla çıkartma pozları, saç stilleri, şapka ve başlıklar, burunlar ve dudak renkleri içerir.

Hızlı Not iPhone’unuzda herhangi bir uygulamada not almak, içerik yaratmak ve içeriği kolayca bulmak amacıyla bağlantı eklemek için destek ekler. Fotoğraflar’daki yineleme algılaması, yinelenen fotoğrafları belirleyip arşivinizi hızlıca temizlemenizi sağlar.

Kamera’da portre fotoğraflarda ön plan bulanıklığı, daha gerçekçi alan derinliği efektinin görünüşü için ön plandaki nesneleri bulanıklaştırır (iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max) Anımsatıcılar’daki iğnelenmiş listeler favori listelerinizde hızlıca dolaşmanıza yardımcı olur. Ana ekranda arama, Spotlight’ın Ana ekranın alt kısmından doğrudan erişebilmesini sağlayarak uygulamaların açılmasını, kişilerin bulunmasını veya bilgilerin internetten bulunmasını kolaylaştırır.

Mesaj gönderirken onaylama adımını atlamak için CarPlay’de mesajları otomatik olarak gönderin
Hızlı Güvenlik Yanıtı, standart yazılım güncellemeleri arasında otomatik olarak uygulanabildikleri için önemli güvenlik iyileştirmelerini aygıtınıza daha da hızlı indirir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda ve SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0